Mutluluğun Resmi 114

PETRA ANTİK KENTİ

İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası

(M.Ö. 9 – M.S. 40),Petra,  Ürdün Arab Çölünün bir ucunda bulunur. Kral IV. Aretas’ın (M.Ö. 9 M.S. 40) imparatorluğunda Nabataean’ın muhteşem bir başkenti idi. Nabateanslılar su teknolojisi konusunda uzmandırlar.Şehirlerini büyük su kanalları ve su hazneleriyle donatmışlardır. Greko-Roman örneklerine uygun olarak tasarlanmış bir amfiteatr 4000 kişiyi ağırlayacak kapasitededir. Bugün Petra’nın Mezar Sarayı, 42 metrelik Helen sitili El-Deir Manastırının tapınak duvarıyla Orta Doğu kültürünün göz kamaştıran bir örneğidir.

Kurtarıcı İsa Heykeli

İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası
Kurtarıcı İsa Heykeli (1931) Rio de Janeiro, Brezilya Bu İsa heykeli 38 metre yüksekliğindedir . Rio de Janeiro şehrine tepeden bakan  Corcovado Tepesinin üzerine yerleştirilmiştir. Brezilyalı Heito da Silva Costa tarafından tasarlanmıştır ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından gerçekleştirilen bu anıt dünyanın en çok tanınan anıtlarından biridir. Heykelin yapımı beş yıl sürmüştür.Ekim 1931’de açılışı yapılmış ve Ziyaretçileri kollarını açarak karşılayan heykel şehrin ve Brezilya halkının sıcaklığının sembolü haline gelmiştir.

Çin Seddi
İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası
İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası

(M.Ö 220 ve M.S. 1368 – 1644) Çin, Büyük Çin Seddi mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi şeklinde birbirine bağlamak ve Çin’i Moğol saldırılarından korumak amacıyla savunmak için yapılmıştır. İnsan eliyle bugüne dek yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen tek abidedir. Bu anıtın yapımında binlerce kişi hayatını kaybetmiş olmalıdır.

Machu Picchu Antik Kenti
İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası
(1460-1470) Machu Picchu, Peru Inka İmparatoru Pachacutec 15. yüzyılda Manchu Picchu (“Eski Dağ”) olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir şehir inşa ettirmiştir. Bu muhteşem yerleşim merkezi And platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon ormanlarının Urubamba Nehrine kadar uzanmaktadır. Çiçek hastalığı salgınından dolayı İnkalar tarafından terkedilmiştir. İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele geçirmelerinden sonra şehir üç yüz yıl boyunca “kayıp” olarak kalmış ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulunmuştur.

Chichen Itza Piramidi
İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası
Meksika Chichen Itza piramidi (M.Ö. 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza, Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur Maya tapınak sitesidir. Değişik yapıları –Kukulkan piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası – bugün dahi harikulade bir mimari alan ve mekân düzenleme göstergesi olarak kendini göstermektedir. Piramidin kendisi Maya tapınaklarının en sonuncusu hiç şüphesiz en büyüğüdür.

Kolezyum
İşte Dünyanın Yeni 7 Harikası

Roma Coliseum’u (M.S. 70 – 82) Roma, İtalya Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfiteatr başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğunun onuruna inşa edilmiştir. Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan bir anıttır ve yapılışından 2000 yıl sonra modern stadyumlar Coliseum’un orijinal tasarımından etkilenmektedirler. Bugün, filmler ve tarih kitapları vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.

8 YORUMLAR

  1. süper ötesi, harika… ah ulan şu çinliler biz türklerin yapmış olduğu beyaz piramitleri düzleştirip, dağ süsü vermeye çalışmasalardı bir harikada bizden gelirdi. ama olsun çin seddini üzerimize alabiliriz :))

    8. harikada bir galatasarylı olarak 15 yıldır yapmayı düşünüp, yeni yapılmaya çalışan seyrantepedeki stad olsun :))

    sevgilerle güzel insan, çok güzeldi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.