Kategoriler
Cold Fusion Günlük hayat İnternet Dünyası Programlama Dilleri Web Site Tanıtımları Webmaster yardım

ColdFusion Nedir? (CF-CFML-CFC Kavramları)

ColdFusion ve teknoloji ana konsepti üzerinde bir bilgi paylaşma platformu olarak hazırlanan cfcube.com, Workcube sponsorluğunda yayın hayatına başladı.
ColdFusion teknolojisi kullanılarak geliştirilen Workcube’un yazılım grubu tarafından yayına konan ve yaşatılan sitede ColdFusion, Ajax, SQL, HTML, Javascript, XML, CSS, Dhtml gibi teknik konuların yanı sıra, genel teknoloji ve ERP kategorilerinde makaleler, haberler, geliştirim tavsiyeleri ve kod paylaşımları üzerine pek çok yazı yer alıyor.
Türkiye’nin en geniş ve en aktif platformlarından ceviz.net yöneticilerinden olan Workcube A.Ş. Yazılım Geliştirim Direktörü, Yunus Özay ve Workcube Kıdemli Yazılım Uzmanı Mahmut Er sitenin yöneticileri arasında yer alıyor. Bugüne kadar Türkiye’nin en iyi ColdFusion geliştirimcilerinin Workcube çatısı altından çıktığını belirten Yunus Özay, “Gerek ColdFusion gerekse Javascript, XML, CSS, SQL gibi yazılım geliştirimcilerinin yakından ilgilendiği pek çok dilde ve teknolojide elde ettiğimiz bilgi ve birikimi tüm Türkiye ile paylaşmak istedik. Bu yüzden Cfcube.com’u kurmaya karar verdik. Tüm yazılım uzmanlarını hem bilgilenmek hem de bilgilerini paylaşmak için cfcube.com’a davet ediyoruz” dedi.

Cfcube.com’a, Workcube, Ceviz.net, Muharrem Taç, Mutasyon.net, CeTürk, Yusuf Koç ve Ersin Ölmez de içerik ortağı olarak katkıda bulunuyor.

***********

ColdFusion Nedir?

ColdFusion Adobe firmasının sahip olduğu uygulama sunucu ve bu sunucunun üzerine yazılan Web tabanlı bir programlama dilinin adıdır. ColdFusion’u hem sunucu hem dil olarak tanımlasakta aslında ikisini birbirinden ayıramayız. Sunucu yüklenir ve ColdFusion dili kullanılarak bu sunucu üzerine uygulama yazılır. Bu dile CFML ColdFusion Markup Language adı verilir. ColdFusion aynı zamanda J2EE sunucularının herhangi birinin üzerinde de çalışabilir.

Bir uygulama sunucusu olan ColdFusion, 1995 yılında PHP ve ASP’den önce ortaya çıkmıştır. PHP 1995 sonlarında, ASP ise 1996’da çıkarılmıştır. Hali hazırda 20000’e yakın firma 150.000 üstü sunucuda kullanılmaktadır.

ColdFusion ile dinamik web siteleri, e-ticaret siteleri ve portallar yapılabilir, raporlama araçları geliştirilebilir.

ColdFusion Sayfaları Neden Sıkça Karşımıza Çıkmıyor?
Yazılan sayfa çok olmasına rağmen genelde intranet ve veri raporlamada kullanıldığı için bu sayfalar görsele pek yansımamıştır.

Neden Ücret Ödeyeyim?
Aslında ColdFusion‘da bütün bir uygulama olması sebebiyle ek fonksiyona gerek duymazsınız. Tam bir çözüm elde etmek istediğinizde benzerlerinde satın alacağınız fonksiyon maliyetlerine bakarsanız CF server maliyeti hiç de çok sayılmaz.

Flash Kullanıcısıyım. CF ile Etkileşimim Nasıl Olur?
Flash kullanıcısı olarak zengin ve etkili kullanıcı deneyimleri yaratmanın önemini bilirsiniz. Flashlı animasyonlar ve introlar dışında İnternet uygulamaları içinde kullanabilirsiniz. CF, flashın arkasını canlandırmak için en ideal sistemdir. CF ile Flash sunucu istemci şeklinde kolay ve etkili olarak haberleşirler.

ColdFusion ve XML
ColdFusion XML verisini okuyabilir, yazabilir ve işleyebilir. Hatta CFML XSL dönüşümlerini ve X Patharamalarını gerçekleştiren fonksiyonları da içermektedir.

ColdFusion ve İşletim Sistemi
ColdFusion’u herhangi bir işletim sistemine kurabilirsiniz. İllaki Window kullanmak zorunda değilsiniz. Linux üzerinde bile denenerek çalıştığı görülmüştür.

ColdFusion ve Web Sunucusu
ColdFusion’un kendisi bir web sunucusu değildir. Bu yüzden IIS veya Apache gibibir web sunucusu üzerine kurmalısınız. CF ayrıca bir port kullanmaz. Standart 80 portundan çalışır.

ColdFusion ve Database Sunucusu
ColdFusion ile hangi Database kullanacağım diye düşünmenize gerek yok. ColdFusion’u Microsoft SQL Server, Oracle, DB2, MySQL, Sybase, Informix veya Access ile bile kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulama sunucu ile Database sunucu aynı makinada olmak zorunda da değildir. Hatta ayrı serverlarda olması performans açısından daha iyidir.

ColdFusion Kullanıcıları
ColdFusion ile ilgili dünya üzerinde yüzlerce siteden destek alabilirsiniz. Bunlardan en bilinenleri;

www.cflib.org
www.houseoffusion.com
www.forta.com

_-_

Haber Kaynaklarimiz:
Pctime
CfCube

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“ColdFusion Nedir? (CF-CFML-CFC Kavramları)” için 3 yanıt

Destekledigimiz ve saygi duydugumuz bir ekip, kendilerine karsilik beklemeden hazirladiklari bu site icin cani gonulden tesekkur ediyorum.. ayrica bundan sonra destek olmak amaciyla cfcube.com sitesindeki kaynaklari sitemizde siz okurlarimiza sunacagiz.. (kaynagindan izinli)

Spot on with this writeup, I actually believe this website needs a great deal more attention. Ill probably be returning to read through more, thanks for the info! cafgeeedbacf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.