Tevekkül Karman Kimdir?
File photo of Tawakkul Karman (C) the chairwoman of Women Journalists without Chains, marches with her veiled colleagues during an anti-government protest in Sanaa February 10, 2011. Yemeni women's rights and democracy activist Karman along with Liberia's President Ellen Johnson-Sirleaf and her compatriot Leymah Gbowee, who mobilised fellow women against their country's civil war, won the Nobel Peace Prize October 7, 2011. REUTERS/Khaled Abdullah/Files (YEMEN - Tags: POLITICS PROFILE MEDIA)

1979 senesinde Yemen’de doğan Tevekkül Karman, Yemenli aktivist olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Özellikle 2011 senesinde gerçekleşen Arap Baharı’nın bir parçası olarak Yemen ayaklanmasının uluslar arası kamuoyuna duyurulmasına yardımcı olan ünlü aktivist, ülkesi olan Yemen’de yaşayan tüm insanlar tarafından “Demir Kadın” veya “Devrimin Anası” olarak bilinmekte ve çağrılmaktadır.

Tevekkül Karman ve Başarıları

Uluslararası alanda adından söz ettirerek kısa sürede sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyada adından söz ettirmeye başlayan Tevekkül Karman, 2011 senesinde dağıtılan Nobel Ödül Töreni’nde Ellen Johnson Sirleaf ve Leymah Gbowee ile birlikte Nobel Barış Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Nobel ödülünü kazanan ilk Arap kadın ve ilk Yemenli olarak adını tarihe sağlam bir şekilde yazdıran Karman, 2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuş ve asıl adı Tawakel Karman’ın yerine Tevekkül Karman ismini almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.