John Adams Kimdir?

1751 yılında Harvard Koleji’ne giren Adams hukuk, eczacılık ve kamu yönetimine ilgi duymuştur. 1755’te okulunu bitirmiş ve bir süreliğine öğretmenlik yaptıktan sonra 1758 de Boston Barosu’na katılmıştır.

John Adams Ve Görev Aldığı Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin birinci başkan yardımcısı ve ikinci başkanıdır. Adams, Amerika Bağımsızlık Savaşının önde gelen isimlerindendir. Bağımsızlık bildirisinin yazılmasında önemli rol oynayan Adams ülkesi için büyük emekler sarf etmiştir. 1789 seçimlerinde George Washington birinci seçilmiş ve John Adams bu seçimde ikinci olmuştur. Bu sebeple ABD’nin ilk başkan yardımcısı olmuştur.

Başkanlık Seçimleri

1972 yılındaki seçimlerde de sonuç değişmemiş ve Washington başkan olurken Adams başkan yardımcısı seçilmiştir. John Adams bir sonraki seçimlere George Washington ile katılmak istememiştir. Bu sebeple başkanlığa adaylığını koymuş ve karşısında rakip olarak Bağımsızlık Bildirgesinin mimarı Thomas Jefferson çıkmıştır. Kıyasıya rekabetin kazananı Adams olmuştur. 1797-1801 yılları arasında ikinci başkan olarak görev yapmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.