Alfred Nobel Kimdir?

1833 de dünyaya gelen Nobel özel öğretmenler tarafından eğitilmiştir. On yedi yaşında beş dili akıcı şekilde konuşmuştur. Babasının isteğiyle eğitim görmek için yurtdışına gitmiştir.

İki yılda İsveç, Almanya, Fransa ve ABD olmak üzere dört ülkede bulunmuştur. Paris’te ünlü kimyager T.J. Pelouze’nin laboratuvarında çalışmıştır.

Alfred Nobel’in Çalışmaları

Alfred Nobel nitrogliserin ile ilgilenmiştir. 1863 yılında bu konuyla ilgili çalışmalar yapmıştır. 1864 yılında çalışmaları esnasında bir patlama olmuştur. Patlamada 3 kardeşini kaybetmiştir. Bu sebeple Stockholm şehri sınırları dâhilinde çalışma yapması yasaklanmıştır.  Bu olay üzerine Alfred çalışmalarına Malaren Gölü yakınlarında devam etmiştir. 1864 yılında dinamit barutunu bulmuştur.

Alfred Nobel’in Vefatı ve Sonrası

Nobel, 1869 yılından beyin kanaması sonucunda San Remo’da hayatını kaybetmiştir. Vasiyetinde, mirasının Nobel ödüllerinin enstitüleştirilmesi amacıyla kullanılmasını istemiştir. Bu sebeple Nobel ödülleri her sene Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta fizik, kimya, tıp, edebiyat, barışa hizmet olmak üzere beş dalda verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.