Ana Sayfa Biyografi Turgut ÖZAL

Turgut ÖZAL

0
Turgut ÖZAL

 

Turgut Özal 13 Ekim 1927′de Malatya’da doğdu. Babası banka memuru olan Mehmed Sıddık, Annesi öğretmen Hafize Hanım’dır. Turgut Özal, babasının memur olması nedeniyle sürekli yurdun çeşitli yerlerine taşınmak zorunda kalmıştır. 4 Yaşında iken Bilecik-Söğüt İlçesine taşınmıştır. Burası Osman Bey’in OsmanlıDevleti’nin temellerini attığı yerdir. Turgut Özal’ı da büyüdüğü bu bölge şartları etkilemiştir.

Özal daha sonra Silifke’ye taşındı. Pilotluğa hevesliydi fakat geçirdiği bir kaza sonucunda kolu hasar görmüş ve biraz kısalması sonucunda pilotluktan vazgeçmiştir.

Özal ortaokulu da Mardin’de bitirmiştir. Annesinin isteği üzerine Konya Lisesinde paralı olarak okumaya başlar. Daha sonra ailesi ile Kayseri’de buluşur ve Liseyi Kayseri’de bitirir. Liseyi bitirdikten sonra girdiği 3 sınavda da başarılı olur ve İTÜ’nün Elektrik Mühendisliği Bölümünü seçer.

Siyasi Hayatı

1965′de Başbakan seçilen Demirel’in yanında danışman olarak görev alır. 1967 yılında DPT Müsteşarlığına getirilir. Özal daha sonra Amerika’ya gitti ve 1973 yılına kadar dönmedi. Türkiye’ye geldiğinde otomotiv sanayi, tekstil, bankacılık, gıda gibi özel sektörlerde görev aldı. 1977 yılında genel seçimler MSP’den İzmir Milletvekili adayı oldu ve seçimi az bir farkla kaybetti.

20 Mayıs 1983′de Anavatan Partisini kurdu. 12 Eylül sonrasında yapılan ilk seçimlerde 211 Milletvekili çıkararak 400 kişiden oluşam parlamentoda çoğunluğu sağlayarak iktidar olmaya hak kazandı. Milli Güvenlik Konseyi seçimi Milliyetçi Demokrasi Partisinin kazanmasını tahmin ediyordu, Özal’ın iktidar olması sürpriz oldu. Fakat Özal yaptığı hizmetler ile ilk yerel seçimlerde aşırı üstünlük sağladı ve yerel belediyelerin çoğunu kazandı.

18 Haziran’da Anavatan Partisinin Kongresi sırasında suikast girişiminde bulunuldu fakat elinden yaralanarak sağ kurtuldu. Aynı gün partisinin tekrar genel başkanı seçildi.

31 Ekim 1989′da Kenan Evren’den sonra 8.Cumhurbaşkanı seçildi. 9 Kasım’da göreve başladı.

Özal’ın Laik bir Cumhurbaşkanı olarak Namaza gidip gitmeyeceği gündem konusuydu fakat Özal rahat bir şekilde Kocatepe Camii’ne gitti. Bu durum halkın büyük bir coşkuyla ağlamasına sebep oldu.

Turgut Özal 1993′de vefat etti. Gözyaşları içinde Kocatepe Camii’nde defnedildi. Vasiyeti gereği Adnan Menderes’in de bulunduğu İstanbul’a gömüldü.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.