Sirrus Sesli Sanatçı Dr. Lejla Jusic

Geçtiğimiz yıllarda tesadüfen virtüel alemde müzik videosunu görüp dinlediğim oldukça içli-etkileyici ve gerçek sanatçı kişiliğini anında her dinleyiciye aksettirebilen, piyona başında zerafet girdabında dönen biri Leyla Yusic(dr.lejla jusic). TRT ile ortak çalışmalarda bulunmuş, Boşnak ve Türk eserlerini çok iyi yorumlayan boşnak sanatçıdır Lejla Jusic.

Aynı zamanda Saraybosna Müzik Akademisi mezunudur. Savaş döneminde bile müzikten kopmamıştır kendisi müziğe yaşananlara tepki olarak devam etmesi gerektiğını hissetmiştir savaş,a rağmen zorluklara rağmen müziğe devam etmiştir ve iyikide etmiştir. O güzel sesinin önünde hürmetle eğilinmesi gerekir.

Bendeniz, Dr. Lejla Jusic hanıma Türk Müziğine önem verdiği için saygı duyuyorum. Sesi sanki sirrus gibi ince ve etkileyici. Daha önce de Bosna şarkıları dinledim lakın; böyle içten ve direkt ruha zerk-olan bir sesi dinlememiştim. Onun hakkında Türk portallerinde çok az bilgi var. Türk Literatürüne girmeyi hak eden bir insan.

Lejla Jusic: Osmanlı kültürünün Bosna müziğine etkisi çok büyük. Ve bu benim özel ilgi ve uzmanlık alanıma giriyor. Osmanlı kültüründen bizim oralara kalanlar benim araştırma alanımı oluştürüyor. Zaten ben ‘kalanlar’ı müzikal renklerle anlatmaya çalışıyorum. Savaş sonrası Bosna’nın yerel müziklerini ortaya çıkarma üzerine yoğunlaştım. Halk şarkıları yanında klasik müzik ve ilahiler de ilgimi çekiyor.

Lejla Jusic – Before the Rain sarkisi asagidan dinleyebilirsiniz. indirmek isterseniz buraya tiklayin.

ayrica bu sarkicinin seslendirdigi: Sevemez kimse seni sarkisini buradan izleyebilir veya indirebilirsiniz..

Arastirma: Yakup Icik

4 YORUMLAR

  1. Tek kelimeyle harika, yaziya ek olarak bir video ekledim yazinin en ustunde kesin dinleyin. ayrica birde Turkce seslendirdigi sevemez kimse seni sarkisinin linkini yazi sonuna ekledim, dinlemenizi tavsiye ederim.. Bu gzeul biyografik kisa yazi icin tesekkurler hocam..

  2. tsk..ederim sevgili Selcuk! sen bir harikasin ;)) benim gibi teknik beceriksizlerle onca islerin arasinda ugrasman takdir edilir.
    bütün arama motorlarinda sunu farkettim; her hangi bir yazi, resim, belge vs..eger makaleci,de yayinlaniyorsa ilk siralara yükseliyor. bu yüzden makaleci ayricalik benim icin…
    sevgilerimle

  3. Kesinlikle katılıyorum, zaten bosna müziği bizim hoşumuza giden bir müzik, dr. lejla bu cd’sinde “Zapjevala bulbul ptica” bir halk ezgisi söylüyor (başka yerlerde mekadon “Zapjevala sojka ptica” olarak buldum), inanılmaz güzel…
    herhangi bir konser veya benzeri aktiviteye katılmaktan mutluluk duyarım… bildirirseniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.