Kategoriler
Güncel Haberler

Biriside çıkıp “Filistin devlet olsun” demiyor!

Kimi görsem yada hangi sosyal medya sitesine baksam “Türkiye israil’e saldırsın” naraları atıyor. Yav arkadaşım biriside çıkıp “Filistin devlet olsun” demiyor. Bir tek benmiyim bunu düşünen ? En başından buyana israil’in eline bir fırsat verilmemesi gerektiğini savundum. Çünkü adamlara hiç bir ülke karşı çıkamıyor. En başta Arap ülkelerine bakınız, hangisi çıkıp karşı çıkıyor yada hangisi israil’e saldırıyor ? İlk zamanlar yapılan saldırıları unutmayalım, israil’in üstünlüğü ile sonuçlanmıştı hani. Belkide bu arapların bilinçaltına yerleşmiş bir korku haline geldi ve hiçbirinden ses çıkmıyor.

Ülkemizde ise nedense Türkiye savaşa girsin havaları var. Arkadaşım savaş iyi bişey olsa size hak vereceğim ama amaçsız olacağı için çok gereksiz ve zaman kaybı olacağını, inanılmaz hatalara neden olacağını biliyorum. Lütfen ayağa kalkıp Osmanlıydı, çanakkale ruhuydu diye söylenmeyin ikisi farklı durum. aynı şey şuanda gerçekleşse bu sefer misli ile o ruhu ortaya çıkartabilecek bir ecdadın evlatlarıyız unutmayın.

İsrail-Filistin ikilemindeki çözüm noktası aslında çok basit. Filistin yapısı, ekonomisi ve demokrasisi ile bütün bir devlet yapısına sahip olmalı. Kendini savunacak alt yapı ve yeteneğe sahip olmalı. Uluslar arası arenada kendini kabul ettiren, varlığını kanıtlamış, insanını koruyabilen bir ülke konumuna yükselmeli.

filistin - tek yumruk

 

Senin attığın roketler daha bir israilliye çizik dahi yapamıyorken, köpeğe taş atarak neyi amaçlıyorsun ? Unutmayalım bir köpeği kızdırdığınızda, oda doğal olarak size saldıracaktır. Bu konuda israil’i çoğu ülkenin de söylediği üzere kendini savunma hakkını doğru buluyorum ama bunun bir sınırı var, ötesi insanlık dışı. Savaş devletler, ülkeler ve ordular arasında olmalı, sivil halk, günahsız çocuklar, kadınlar bunun dışında kalmalı. Yani sonuç insanlık suçu işleniyorsa burda hiç kimse nefsimüdafa hakkımı kullanıyorum ayakları yapmasın. Ve siz Filistin’in amaçsız köpekleri (ki ben israil’i kışkırtan ve onların eline bir sebep verenlere diyorum) mümkünse Filistin topraklarından çıkın, gidin kuzey kutbunda yaşayın, çünkü sizin Filistine tek verdiğiniz katkı acı, kan, gözyaşı olmuştur..

Benim Türkiye cumhuriyetinden beklediğim tek hareket Filistindeki ayrılmışlığı ve çift başlılığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olması, hızlı bir şekilde devlet yapısının oluşturulması, ülke bütünlüğünün sağlanması, Demokrasinin hızlı bir şekilde ülkeye hakim olmasına katkı sağlamasıdır. bunun için gerekli birliklerin oluşturulması, gerekiyorsa dünya ülkelerinden ekonomik yardım talep edilmesi. Neden diye soranlar mümkünse bu yazıyı okumayı bırakıp farklı bir sayfaya doğru yönelsinler, mesela ünlülerin frikik resimlerini yayınladığım bir konu vardı, onu bulabilirler..

Filistin daha kendi içerisinde bir devlet olmayı becerememiş, ülkeyi ikiye bölen El fetih, Hamas (yanlışda yazmış olabilirim) sorarım size ne fayda sağladı şimdiye kadar ? Bir devlete iki kafa değil, tek kafa ve tek doğru gerekli. Sizin tek doğrunuz kendi çıkarlarınız doğrultusunda hareket etmek, en azından birinin. İllaki iyinin karşısında bir kötü bulunur değil mi?

Sözüm ona acıyı çeken ise filistinli masum ve zavallı kadınlarımız. Kardeşiminde bir twit’inde yazdığı gibi: “Ulan israil sayende hitleri sever olduk” dememek için kendimi zor tutuyorum.

Milletimizi bilinçlendirelim ve mümkünse bunu onlara aşılayalım: Filistin’in ekmek, şu yada savaşta yanına asker lazım değil. Onlar insan gibi yaşayabilecekleri bir devlet ve ülke demokrasisine muhtaçlar. bunu onlara vermediğimiz her gün, onların çektiği acıya katkı sağlamış olacağız..

En içten ve küfürlü Saygılarımla, Selçuk kılıç..

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Biriside çıkıp “Filistin devlet olsun” demiyor!” için 2 yanıt

Çoğu noktada haklı olabilirsiniz, ancak bütün bu devletleşme çabaları arasında pkk dan pek bir farkı olmaya hamas terör örgütünün yapacaklarını da hesap etmek gerekir, kendi otoritelerini kaybetmemek için yapacakları saldırıları, öldürebilecekleri binlerce masum insan, devlet adamı sıfatına büründüğünde evine giderken arabasına bomba yerleştirildiğinde ölebilecek insanlar. Yani kısaca söyledikleriniz uzun vadede bir hayaldir, yapılabilecek en iyi şey o insanlara insani yardımdır şimdilik, onun dışında dünya ekonomisini elinde tutan israilin hükmüne karşı gelebilecek bir devlet yapısı henüz yeryüzünde mevcut değildir, saygılar.

Soylediklerim aslinda uzun vade icindi. insani yardim kisa vade bir cozumdur ve filistin’e herhangi bir gelecek vaat etmez. Hamas bir teror orgutu ise, bunu cozecek olan yine halktir. Bunun yaninda dis devletler bu teroru ortadan kaldirmak icin hamas ile savasabilirler, bunun yaninda israilde belki bu birlikte yer alabilir, neden olmasin ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.