Kategoriler

Bilimsel Makale

Özgün araştırma sonuçlarını içeren, yazılmış ve basılmış raporlara bilimsel makale denir.
Bilimsel makaleyi daha iyi bir tanımla ifade etmek gerekirse, bilimsel makaleyi oluşturan mekanizmayı, ya da asıl yayını tanımlamak gerekir. Tez, Özet, Konferans raporları ve farklı birçok literatür yayımlanabilir, ancak bu yayınlar her zaman geçerli yayın sayılmazlar.
Bunun yanında, bilimsel bir makale bütün testleri geçse de, doğru yerde yayımlanmamışsa geçerli bir yayım olarak kabul edilmez. Diğer bir deyişle, kötü bir araştırma raporu bile, testleri geçip,doğru yerde kabul edilip yayımlanırsa geçerli bir yayın olur. Devlet raporları ve konferansta yayımlananların çoğu gibi, kurum bültenleri ve kısa süreli yayınlar, esas yayınlar olarak kabul edilmezler.
The Council of Biology Editors (CBE)’ e göre bir bilimsel yayın, meslektaşlara deneyleri tekrarlama, gözlemleri değerlendirme ve entelektüel işlemleri değerlendirme fırsatını sağlayacak, yeterli bilgiyi bünyesinde bulunduran ilk açıklamadır. Bu tanım az kelimeyle yapılabilecek en kabul edilebilir tanımdır.
Kabul edilir bir bilimsel yayın ilk açıklama olmalıdır. Genel olarak ilk açıklama genelde sözlü sunuşla yapılır fakat CBE’ye göre ilk açıklama daha geniş kapsamlı olmalıdır. Yani ilk açıklama yazarın meslektaşları tamamen anlaşılıp kullanılmasına imkan sağlamalıdır. Kullanıcılara sunulan verilerin onlara gözlemleri değerlendirebilme, deneyleri tekrarlayabilme ve entelektüel işlemleri değerlendirebilme için yeterli bilgiyi sunmalıdır. Yapılan açıklamalar okuyucular tarafından kolay algılanabilir olmalıdır. Bu tanım, açıklamaya sadece görsel malzeme cinsinden değil, aynı zamanda, basılı ya da görsel olmayan formlar cinsinden de içerik kazandırır.
CBE tanımını kesin terimler olmaksızın ve daha basit bir şekilde tanımlanırsa;
temel yayın özgün araştırma sonuçlarının ılk yayını olan yazarın meslektaşlarının deneyleri tekrarlayabilecekleri ve sonuçları irdeleyebilecekleri forma sahip ve dergide veya başka bir kaynak belgesinde bilimsel toplum içinde hemen ulaşılabilir olan yayındır.

“Bilimsel Makale” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.