SICAKLIK NEDİR

Cisimlere dokunduğunuz zaman onları sıcak, ılık ve soğuk olarak algılarız. Cisimleri bu bakımdan ayıran fiziksel özelliğe sıcaklık adı verilir. Bütün maddelerin molekülleri titreşim hareketi yaparlar. Sıcak maddelerin molekülleri daha hızlı titreşim hareketi yaparlar. Bu bize sıcak maddelerin moleküllerinin kinetik enerjilerinin daha fazla olduğunu gösterir. Bir Cismin veya maddenin ne kadar sıcak yada soğuk olduğunu bu maddeyi oluşturan moleküllerin hareketi belirler.

Sıcaklık bir maddenin moleküllerinin ortalama kinetik enerjisinin bir ölçüsü ya da göstergesidir. Moleküllerin kinetik enerjileri ne kadar fazla ise maddenin sıcaklığı da o kadar yüksektir. Moleküllerin hızı arttıkça kinetik enerjileri de artar.

SICAKLIĞIN ÖLÇÜLMESİ VE TERMOMETRE ÇEŞİTLERİ

Sıcaklık, Termometre adı verilen aletlerle ölçülür. Termometreler maddelerin genleşmesi yada büzüşmesi prensibine göre çalışan aletlerdir. Cisimlerin sıcaklıklarını bir sayı ile belirtebilmek için termometreleri derecelemek gerekir. Termometreler ölçeklenirken saf buzun erime noktası ile saf suyun kaynama noktası esas alınır. Bunların arası eşit bölmelerle ayrılacak termometre dereceleri elde edilir. Sıcaklık birimi olarak Ülkemizde Celcius , Bilim Dünyasında Kelvin, İngilizce’nin yaygın kullanıldığı Ülkelerde ise Fahrenheit birimleri kullanılır. Ölçülebilen en düşük sıcaklık değerini 0 Kelvin yada -273 Derece olduğu kabul edilir. Ve bu sıcaklığa mutlak sıfır denir. Bu sıcaklıkta madde molekülleri hareketsizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.