Ana Sayfa Bilimsel Makale Cisimlerin Birbirine Çarpması

Cisimlerin Birbirine Çarpması

0
Cisimlerin Birbirine Çarpması

İki yada daha fazla cismin birbirine çarpması farklı olaylara yol açabilir. Çarpışma olayı ile oluşan olaylar mekaniğin en önemli bölümünü meydana getirir. Esnek ve Esnek olmayan cisimlerin çarpışması arasında bir fark vardır.
Esnek olan cisim biçim bozulduktan sonra tekrar eski biçimini alabilir. Örneğin çelik küre esnek bir cisimdir. Bir mermerin üzerine düşen çelik bir küre çarpışma noktasında ezilir. Bu olayın(noktanın) hemen ardından tekrar yuvarlaşır.
Esnek olmayan bir cisim biçimi bozultuktan sonra eski biçimini alamaz. Örneğin kilden yapılmış olan bir yuvarlak esnek değildir.

Esnek Olmayan Cisimlerin Çarpışması : Kilden yapılmış esnek olmayan, boyutları eşit olan 2 küre düşünelim. Aynı hızla ikisi birbirine doğru yuvarlandığında Küreler birbirine değince yapışmalarını engellemek için üzerlerine gomlak civalayalım. Peki şimdi , İki Küre Birbirine Çarpınca Ne Olacak ?
Kürelerin birbirine eşit ve zıt kuvvetleri birbirini değersiz kılacağı için Küreler çarpıştıkları noktada duracaktırlar.

Esnek Cisimlerin Çarpışması : Aynı boyuttaki 2 çelik küre düşünelim. Aynı hız ile birbirine doğru yol aldıklarını düşünürsek, çarpışmadan sonra aynı hızla fakat ters yönde yollarına devam ederler. Başlangıçtaki hızlar farklı olacak olursa çarpışmadan sonra hızları ve yönleri değişir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.