Telgrafı icat eden İtalyan mucit Marconi Kimdir?

Zamanımızda yaygın olarak kullanılmasa da telgraf geçtiğimiz yüzyılda oldukça önemliydi. Telgrafın icadıyla da benzer birçok alanda yenilikler gördük. Bu yenilikleri başlatan isim olarak da Tegrafın mucidi Marconi kimdir, bugün sizlere aktaracağız.

Guglielmo Marconi uzun mesafeli radyo iletişimi konusundaki çalışmalarıyla tanınır. Adını duyurduğu icatlarsa telgraf ve radyodur. Bir kaç yıl önceye kadar da radyonun mucidi olarak bilinmekteydi ancak yapılan çalışmalarda radyoyu ilk icat edenin Nikola Tesla olduğu anlaşıldı. Ancak Marconi kendisinden önceki radyo çalışmalarını ilerletmiş ve ticari anlamda üretimini gerçekleştirmiştir.

Marconi Kimdir?

25 Nisan 1874 tarihinde İtalya, Bologna’da varlıklı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Gençliğinde başladığı elektrikle uğraşına babasının laboratuvarında devam etti. Bologna Üniversitesini bitirince öğrenimine İngiltere’de devam etti.

Marconi Kimdir?

Üniversite hayatında Marconi ilk zamanlarda yeni bulunan “hertz dalgaları” üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmaları sonucunda bu dalgalarla uzak mesafelere bilgi gönderebilmenin bir yolunu buldu ve İtalyan hükümetinden yardım istedi. İstediği desteği bulamayınca İngiltere’de çalışmalarına devam etti.

Bu çalışmalar sürecinde Avrupa ve Amerika arasında haber ağı oluşturmayı hedefliyordu. En sonunda ise başardı ve 20. yüzyılın başlarına doğru telgraf dünyaca kullanılmaya başlamıştı. Bu süreçte önce 2.5 km uzağa sonra denizler arası sonra ise Amerika olacak şekilde çalışmalarını tamamladı.

1909 yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel fizik ödülüne layık görüldü. Sonrasında 1. dünya savaşında görev yaptı. 1912’de araba kazasında bir gözünü kaybetti ancak çalışmalarına devam etti. Bu uzun süreçte de birçok ticari icraatta bulundu; Marconi şirketini kurdu.

Guglielmo Marconi

Marconi hem fizikçi hem de bir girişimciydi. Sonrasında Marconi şirketi adını alan “The Wireless Telegraph&SignalCompany”nin kurucusuydu. Kendisinden önce yapılan araştırmaları ilerleterek radyonun ticari bir başarı kazanmasını sağladı. 1929 yılında İtalya kralı Markoni’ye Markiz unvanıyla asalet bahşetmiştir.

Guglielmo Marconi Önemli Başarıları:
* 1898 – Manş Denizi üzerinden ilk telsiz sinyali
* 1901 – Atlantik Okyanusu üzerinden ilk telsiz sinyali

Marconi 20 Temmuz 1937 tarihinde öldü ve arkasında birçok çalışma bıraktı. Eğer bu tarz araştırmalar ilginizi çekiyorsa Nikola Tesla’nın icat ettiği ufo çalışmasını buradan görebilirsiniz. Ayrıca yazımızdaki birçok detaylı bilgi ve sayılar Vikipedi’den alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.