Gökyüzünün Işıltıları 3

Yıldızlar, bulutsu olarak adlandırdığımız oluşum alanlarından meydana gelen, parlak ve sıcak özelliklere sahip olan gök cisimleridir.

Helyum, hidrojen vb. atomları çekirdeğinde yakan yıldızlar, bu şekilde kendi enerjilerini meydana getirme yeteneğine sahiptirler. Büyüklük, kütle ve sıcaklık yönünden her biri birbirinden farklıdır. Yıldızların türüne göre yüzey sıcaklıkları 3000-50.000 °C aralığında farklılık göstermektedir. Yıldızların en sıcak olanları mavi, en soğuk olanları ise kırmızı renge sahiptir. Güneş’te bir yıldız türüdür ve 5500 °C sıcaklıkta ve sarı renkte olup anakol yıldızı olarak adlandırılır.

pics_5cbilim_5c132_5c1736

Farklı türlere sahip pek çok yıldız çeşidi bulunmaktadır. Anakol yıldızları, devler, süper devler, siyah ve beyaz cüceler, nötron yıldızları, ve karadelikler bu yıldızlardan bazılarıdır. Çekirdeklerinde yakıtları bulunmaktadır ve yakıtları tükendiğinde ömürlerinin sonuna ulaşmışlardır. Ömrünün sonuna gelmiş olan bir yıldız süpernova olarak patlar ve daha sonra sahip olduğu kütleye göre  cüce yıldız, nötron yıldızı ya da karadelik halini alır.

Comet-Sarabat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.