Elektrik ve Elektrik Faturasının Babası Tesla KİMDİR?

Elektriğin babası,dayısı,amcası,kayınçosu olarak bilinen elektriği bulan faturasını bize ödeten biri Nikola Tesla KİMDİR ?

Tesla’nın babası papaz annesi adeta bir Derya Baykal olan yani demek istediğim evde bulduğu atık malzemelerden ev eşyası çıkaran biridir. Babasının “oku baban gibi papaz ol” laflarına karşın Tesla anaya babaya asilik yaparak “bana ne ya ben mühendis olucam” diyip duruyordu, nitekim oldu da. Tesla’yı her zaman kitapların arasında hayatı bilim olan biri sanıyorsanız yanılıyorsunun. Onun da hayatında melankolik anlar olmuştur. örneğin abisi Dane (Daniel), Nikola 5 yaşındayken ata binme kazası yüzünden ölmüştür.  Bazı kaynaklar da ağabeyi ata bindiği sırada Tesla’nın atı korkutmasından dolayı kazaya neden olduğu söylenir. Abisini henüz çocukken kaybettiği için Tesla’da birçok takıntı oluşmuş ve şizofreniye yakın belirtiler göstermiştir. Neyse bu gibi birçok kayıplar yaşayan duygu dünyasında kaybeden Tesla bilimde kazanmıştır.

Tesla’nın en önemli projesi Kablosuz Enerji İletimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.1898’de  dünyaya ilk uzaktan kumandalı model botunu gösterir. Yani Tesla kalkmaya üşendiğimiz için yapılan uzaktan kumandanın da fikir babası(büyüksün Tesla baba!). Tesla, dünyanın ilk hidroelektrik santralini Niagara şelalerinde gerçekleştirmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

Bu buluş çılgını adamla ilgili son şey Edison ölüm döşeğindeyken Tesla’yı af dilemek için yanına çağırtmış fakat Tesla vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime, insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm diye artislik yaparak Edison‘un son arzusunu yerine getirmemiş ve yanına gitmemiştir. Böyle de cool bir insan diyip kendilerine teşekkür ediyoruz.

Son olarak unutmayın sihir yoktur yalnızca sihirbazlar vardır :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.