Dünya Benzeri Bir Gezegen bulmak mümkün mü
Dünya Benzeri Bir Gezegen bulmak mümkün mü

 Uzaklarda bir yerlerde hiç dünya gibi yaşanabilecek gezegenler olup olmadığını düşündünüz mü? Ya da uzun yıllardır hep “Yaşanılacak gezegen bulundu” haberlerine rağmen neden hala Ay ve Mars için çalışmalar yapılıyor? Gelin birçok bilimsel çalışmalara göre evrenin bir köşesinde dünya benzeri yaşanacak bir gezegen bulmak, gerçekten mümkün mü; gelin görelim.

Dünya Benzeri Yaşanacak Bir Gezegen Bulmak

 Eski zamanlardan bu yana yaşanacak farklı gezegenleri bulma düşüncesi Astronomi ve birçok bilim dalının gelişimine sebep olmuştur. Uzayda görebildiğimiz cisimler öncelikli olarak, birçok uzay cismi araştırıldı ve bilim literatürüne girdi. Teknoloji geliştikçe her geçen gün keşfettiğimiz gezegenler içerisinde dünya benzeri yaşanacak bir gezegen bulmak gerçekten de mümkün mü?

Dünya Benzeri  Bir Gezegen
Dünya Benzeri Bir Gezegen

 Birçok komplo teorisinde dünyanın sonunun geleceği veya uzaylılar gibi varlıkların dünyayı istila edeceği geçmekte. Aslında bu teoriler bir yana dünyadaki insanların çoğu yaşanabilecek başka bir gezegen bulup o gezegeni istila etmek düşüncesinde. Ancak uzun bir süre yaşadığımız dünyayı korumamız gerekebilir çünkü onlarca yaşanabilecek gezegen varken önümüzde birçok engelde var.

Yaşanacak Bir Gezegen Bulmak Mümkün mü?

 Bu soruya cevaben içtenlikle dünyaya bezeyen yaşanacak bir gezegen bulmanın o kadar zor olmadığını söyleyebiliriz. İçinde olduğumuz evren sınırlarını bilmediğimiz kadar büyük ve aslında insanlığın yaşayabilmesi muhtemel birçok gezegen zaten keşfedilmiş durumda. 

 Bu keşfedilen gezegenler ise genel olarak bizim galaksimize benzeyen sistemlerde olmaları ve dünyaya benzerliği sayesinde insanları ağırlama ihtimalleri de yüksek. Bu konuda ise bazı engeller söz konusu olabilmekte. Ne kadar uzaktan bu gezegenler yaşanabilir dursa da atmosferi, güneş sistemi gibi birçok etken bir gezegenin daimi yaşamı desteklediğini göstermesi amacıyla oldukça önemli.

Dünya Benzeri Yaşanacak Bir Gezegen Bulmak Mümkün mü?
Dünya Benzeri Yaşanacak Bir Gezegen Bulmak Mümkün mü?

 Diyelim 1 gezegen bulduk neredeyse Dünya’nın kopyası neden yerleşmiyoruz? Bunun sebebi ise basit, uzay içerisinde hareket etmek uzun yıllar alır. Bizim galaksimize en yakın galaksi bile 163 bin ışık yılı uzakta. Hem bu aradaki mesafeyi elimizdeki teknolojiyle aşmamız mümkün değil hem de belki gezegen artık gözlemlediğimiz gibi değildir. Biz 160 bin ışık yılı uzaktaki bir gezegenin 163 bin yıl önceki halini ancak görebiliyoruz. Bulduğumuzu zannettiğimiz gezegen şimdiye kadar yok olmuş bile olabilir.

Bu konuda yaşanılabilir gezegen nasıl olmalı veya keşfedilmiş yaşanabilir olarak düşünen gezegenleri verdiğimiz linklere giderek vikipedi bilgilerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu tarz makaleleri beğeniyorsanız aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

***

İlginizi çekebilecek yazılarımız:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.