Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası

Aziz Yıldırım’ın Tutuklanmasını Sağlayan Gizli Kamera Kayıtları..

Gündemdeki konulardan birisi olan fenerbahçe ile başlayan futbolda şike operasonunda zaman, kaybetmeden kötü düşünceli kişiler, mail aracılığı ile insanlara sahte mail ve dosya göndermeye başlamışlar bile. Mailin başlığı konununda başlığı ile aynı: Aziz Yıldırım’ın Tutuklanmasını Sağlayan Gizli Kamera Kayıtları..

Söz konusu mail Habertürk.com sitesinden geliyormuş gibide süslemişler. Ben Türkiyedeki kullanıcı kitlesinin artık bu konuda bilgi sahibi olduğunu ve gelen her mail’e güvenmediklerini düşünüyorum. Ama yinede konuya fazla hakim olmayan kitle epey fazla. Bu sebeple bu şekilde size mail geldiğinde, özellikle tanıdık değilse, hatta tanıdık dahi olsa ekte dosya varsa bunu açmamaya özen gösterin. Çünkü geri dönüşü olmayan bir konuda hata yapma olasılığınız yüksek.

Neler olur?
Dosyayı indirdiğinizde ve açmaya çalıştığınızda umduğunuzu bulamazsınız, en iyi ihtimal antivirüs yazılımınız bu dosyadaki kötü yazılımı temizleyecektir, yada çok güncel bir virüs ise sisteminize sızıp kişisel bilgilerinizi çalacaktır. Bunun yanında sistemde siz yada antivirüs programınız onu yakalayana kadar belirli aralıklarda kişisel şifre ve dosyalarınız gibi konularda 3. şahıslara bilgi ve mail göndermeye devam edecektir.

Bir diğeri bilgisyarınızı zombi saldırılarında kullanılmak üzere rehin alacaktır. Herşey normal şekilde çalışmaya devam edecektir ama kötü niyeli kişi başka bir yere zombi yani botnet saldırısı yapmaya çalıştığında bu saldırıya sizinde bilgisayarınızı katar, böylece hiç bilmeden bir suç işlemiş olursunuz. Saldırı yapılan yerde büyük hasar söz konusu olursa ve dava açılırsa sizin bilgilerinize erişilebilir, sonucunda para veya hapis cezası yiyebilirsiniz. Bu tarz saldırılarda bilgisayarınız yavaşlar, internete giriş hızınız azalır, takılmalar yaşamaya başlarsınız. Bu gibi konularda hislerinize güvenmeniz gerek. Bilgisayarınıza format atmadan yada internet bağlantınızı kesmeden bu beladan kurtulmanız imkansız hale gelir.

Diğer bir konuda kötü niyetli kişi tamamiyle sizin zor durumda kalmanızı ister, bu yüzden virüs bulaştığında sisteminizi komple siler, yada bozar, işlem yapamaz hale gelirsiniz, dosyalarınıza ulaşamasınız. bir sürü sorun çıkartır ki basınıza ah ben ne yaptım dersiniz.

Virüslerin bulaşma yollarının başında mail hesaplarınız gelmekte, bu yüzden maillerinize bakarken dikkatli olun,tanımadığınız birisi ise spam listesine alın ve dosyayı kesinlikle indirmeyin. Tanıdığınız kişi isede bunu teyit ettikten sonra dosyayı indirin, aksi durumda kişinin bilgisayarında virüs bulaşmıştır ve onun adına size mail gönderip, virüslü dosyayı yaymaya çalışıyor olabilir..

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Aziz Yıldırım’ın Tutuklanmasını Sağlayan Gizli Kamera Kayıtları..” için bir yanıt

Bugün aynı mailden banada geldi, yazınızı görmesem açıp bakacaktım. Uyarı için çok ama çok teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.