Kategoriler
Azerbaycan üzerine Dünya ülkeleri Eğitim - öğretim Genel Konular Günlük hayat Günün Tarihi iletişim İnternet Dünyası internet hizmetleri Kutlamalar Milli Görüş Toplumsal Konular Türkiye üzerine Web Site Tanıtımları

Azerbaycan’nın özgür sesi – Qaynar Haber Portalı

Qaynar Haber Portalı, değerli ağabeyimin tavsiyesi üzerine ziyaret ettiğim ve tasarımından, yazarlarından, haber kategorilerinin çeşitliğinden tutunda yayınladığı haberlere bakış açısına kadar oldukça beğendiğim bir site.
 
Haberlere bakışından kasıt şudur; haber portalının yazarlarından Qurban Yaqupoğlu'nun Türkiye-Azerbaycan arasında ki gerilime değindiği yazı mesela. Özellikle de bizim medyamızın, " Azerbaycan gitti gidiyor! " şeklinde ortalığı telaşa verdiğini görüyor ve biliyoruz. Öyle ki bu haberler, Türk insanını çok üzdü. Kamuoyunu yanlış yönlendirdi.
 
Uzun lafın kısası, büyük zararlar verdi!
 
Ama, bahsettiğim yazarın yazısı, medyamızın şu an ki durumunu gözler önüne seriyor. Yazar, yazısında adeta Türkiye-Azerbaycan insanının sesi olmuş.
 
Bir gerçek var, bayrak krizinin bu kadar büyük olmasının sebebi, Türkiye-Azerbaycan yönetimleridir! Çünkü, kriz ustaca yönetilememiş, her iki ülkenin yönetimleri de birbirine yüz çevirmiştir.
 
Kısacası, yazar bu konuda halkın sesi olmayı başarabilmiştir, çünkü Qurban Yaqupoğlu'na göre Ermeni açılımı, AKP projesidir.
 
Bu açılımı destekleyin yada desteklemeyin, sizce yalan mı? Sokağa indiğiniz de ne deniyor, açılım olsun mu?
 
Bence, tam aksi!
 
Portalda ayrıca; Ermenistan, Gürcistan, İran Güney Azerbaycan adlı kategoriler de var. Oldukça profesyonel bir yaklaşım. Bizim sitelerimiz de, bu türden kategoriler yoktur mesela. Suriye, Yunanistan, İran gibi ülkeler için ayrı kategoriler açılmaz.
 
Açılmadığı içinde, sorun olur. Çünkü, gündem iyice kalabalıklaşır, okuyucu okumaktan vazgeçer. 
 
İran Azerbaycan başlığının açılması neden güzel birşeydir? Kısaca açıklayalım;
 
İran topraklarında, 35.000.000 Azeri Türk'ü yaşamaktadır. Bu ülkede, orada ki Azeriler'den her şekilde faydalanırlar, bilim hariç!
 
Okumak zordur, büyük adam olmak zordur. Ama, İran için savaşan, işçi olarak çalıştırılan insanlardan, kısacası sömürülenlerden olmak oldukça kolaydır…
 
Tabi, İran böyle zannediyor!
 
Azeri Türkleri, buna rağmen Türklük şuurunu taşımaktadır. İşte, Qaynar haber portalı bu sorumluluğunun bilincinde, İran Azerbaycan başlığı ile İran'da yaşayan soydaşlarını unutmamıştır!
 
Bu konuda, portalı oluşturan ekibe teşekkürü bir borç bilirim. 
 
Tabi, Ermenistan-Gürcistan başlıklarını unutmamak gerek. Bu iki ülke için özel başlıklar açılmıştır.
 
Bir haber sitesinde şuna dikkat edilir; resmi olarak bile taraflı dahi olsa, haberleri olduğu gibi yansıtmalıdır. Yani, haberi başlığından tutun, içeriğine kadar doğal hali ile yansıtmalıdır.
 
Ancak ve ancak bu şekilde haklı olduğunu ispat edebilir. " Çözüm istemeyenler açılıma karşı çıktı! " gibi bazı haber sitelerinin düştüğü büyük yanlışa düşmemelidir.
 
İşte bu portal da bu var. Oldukça da iyi bir şekilde haberler önünüze getirilmiş, özenle hazırlanmış. Haberler de seçilen resimler de yerinde.
 
Bunun dışında, Medenniyet ve Magazin, araştırma ve toplum adlı başlıklar dikkatimi çekti. Yani, haber sitesini hazırlayan ekip, kültürel anlamda ne kadar sorumlu olduğunu da ortaya koymuş.
 
Teknik olarak ise, hızlı ve gözü yormayan bir site. Yani saatlerce sitede gezinin, zihnen de göz sağlığı açısından da yorulmazsınız! 
 
Mesela, karikatür bölümünde ki karikatürler, özenle seçilmiş. Öyle resimler geç falan da açılmıyor. 
 
Bununla beraber, " Davosdan gedende bela olar… " yazısına tıklıyorsunuz ve önünüze birden fazla aynı konuda özenle seçilmiş güzel karikatürler geliyor…
 
Araştırma başlığında ise, iktisattan-sağlığa kadar çok konuda başarılı ve gerekli araştırmalar yer almış. 
 
Ama en çok dikkat çekeni, " Gençler ve tahsil " adlı başlık bana göre…
 
Eğitim, her kurumun dikkat etmesi gereken ve en önemli husustur. Eğitim, herşeyin ve herkesin kaderini belirleyen ve sonsuza kadar sürecek olan unsurdur!
 
Bunun içinde çok güzel bir kategori açmışlar. İçeriği de pek güzel.
 
Hani öyle, " Eğitime önem veriyoruz! " diye bunu ilkesiymiş gibi yansıtıpta magazin haberlerinden daha az yer ayıran bir portal olmamış!
 
Teknoloji başlığı da, diğer başlıklardan aşağı kalır bir yere sahipte değil yani. Gayet güzel, haberler yine diğer kategorilerde ki gibi özenle seçilmiş.
 
Bundan daha fazlasını anlatmak istemiyorum, site gerçekten kültürel anlamda özellikle de haber dünyasına çok şey kazandıracaktır. Anlatmak istememenin nedeni ise, haber portalları takipçileri için süpriz olmasıdır.
 
Okuyan birşey kaybetmiyor bu portalda, aksine kazanıyor. Yayın hayatında uzun ama aynen böyle başarılı yayınlar dilerim!
 

Not: Özellikle de Türk Dünyasından haber takib etmeye çalışan benim gibi Türkçülerin oldukça beğeneceği bir site…

site: http://news.qaynar.info

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.