Kategoriler
Film Görüşleri

Artificial Intelligence

4 Bugün daha izlememiş olanlara müthiş bir film önermek istiyorum: Artificial Intelligence (Yapay Zeka). 2001 yapımı bu film IMDB’den 7.1 almış; kimimiz için bu skorlar çok anlam ifade ettiği için söylüyorum zira bu kadar yüksek bir skor almamış olsaydı bile izlemenizi şiddetle tavsiye edecektim. Şimdi nedir bunun konusu dediğinizi duyare gibiyim: Konu, klişelerden öyle uzak ki filmin başlarında bu kadar sıradışı bir film klasik bilim-kurgu çizgisini taşıyordur kesin denilebilmesine rağmen aslında bu yargıdan tamamen uzak. İlk bakışta bilim-kurgu gibi de dursa filmin alt metinleri bir çok drama barındırmakta. Steven Spielberg’in de o sağlam etkisi kendini belli ediyor.
Haley Joel Osment’ın canlandırdığı David, en ileri teknolojiye sahip aynı zamanda da küçük bir çocuk görünümüne sahip robotumuz evlatlık verildiği ailedeki anneye gerçek duygular beslemeye başlar ve onu kendi annesi sanır. Filmin başında beklediğimiz Jude Law ise ortalara doğru filmde kendini gösterir; akabinde gelişen olaylar silsilesi sizi sürükler. Bu arada bana sorarsanız filmi sakın dublajlı izleyip öldürmeyin derim. İyi seyirler şimdiden..

Not: Koyduğum film afişinin çözünürlüğü konusunda anlayışınıza sığınıyorum; daha iyisini şimdilik bulamadım ne yazık ki..

Yapay Zeka

 

“Artificial Intelligence” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.