Kategoriler
Android ve haberler

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor!

Tam olarak virüs denemez ama yakın zamanda gerçekleşen Selfmite ismindeki solucanın ciddi şekilde yayılmaya başlaması ile rahatımız kaçtı diyebilirim. Aslında bu tarz sistemlerin güvenli olması gerekli. Sonucda bir uygulama kurmak tamamen sizin elinizde ve siz herhangi bir uygulamaya yetki vermediğiniz sürece androidli yada herhangi diğer versiyonları ile ilgili bir sorun oluşmayacaktır. Tabi uygulamayı yasal olmayan sitelerden indiriyorsanız orda sorunlar çıkabilir. Ne kadar güvenilir de olsa resmi sitesinden indirmek gerekli. En azından bir sorun çıktığında kimi suçlayacağımızı biliriz :)

Konuda adı geçen Selfmite solucanı büyük ihtimal uygulama şeklinde telefonlarda yer alıyor. Bu uygulama telefon rehberinizden seçtiği 20 şanslı kişiye kısa mesaj göndererek uygulamayı indirip kurmasını ve çalıştırmasını sağlıyor. Tabi bunlar tamamen kullanıcının bilinçli yaptığı şeyler. Bu noktada uygulamanın net olarak solucan yada virüs olduğunu söylemek doğru olmaz. Kötü niyetli bir uygulama dersek ve bunu kendi bilincimiz ile telefonumuza kurduğumuzu, bulaştırdığımızı kabul edersek daha doğru olacaktır.

Android telefonlarda virüslerden payını alıyor

Aslında bakarsanız bütün işletim sistemleri güvenlidir, sonradan eklediğimiz uygulamalar ise bu güvenliği delen birer tehlike oluyor. Siz bir oyun yada farklı bir uygulama kurduğunuzda sisteminiz tarafından o uygulamaya bazı özgürlükler vermiş oluyorsunuz. Zaten android cıhazlarda bir uygulama kurarken sizden uygulamaya verilecek izinleri kabul etmeniz ve kuruluma devam etmeniz istenir. siz kabul ederseniz uygulama kurulur, etmez iseniz uygulama kurulmaz. Burda genelde kurma taraftarı oluruz, nitekim kurmayacaksan o evreye gelmezdik. Bu noktayı atlamayın arkadaşlar, eğer resmi websitesinden uygulama kurmuyorsanız, söz konusu protokolleri çiğneyen ve sizin farketmediğiniz (genelde okumayız izinleri) yetkiler verebilirsiniz uygulamaya. Canım uygulamam al benim rehberimdekilere mesaj at gibi bir yetki mesela :)

Konu androidden açıldı ama ana uygulama her işletim sistemi için geçerlidir. XP de dahil. XP yi ilk kurduğunuz gibi kullandığınızda asla bir sorun teşkil etmez ama ilerleyen zamanlarda eklediğiniz programlar işletim sistemini ve gizli bilgileriniz için tehlike oluşturur. Koskoca nükleer santrallerde bile xp yada win 2000 kullanıldığını görüyorum halaaa. yani şu yazıyı yazdığım zaman dahil. Demek ki işletim sisteminin suçu yok arkadaş. Bilinçsiz kullanım bütün bu sorunları ortaya çıkartıyor.

Aha benden öneri: Resmi uygulama sitelerini kullanın, kurduğunuz uygulamanın yetkilerini kontrol edin ve beni herzaman sevin…

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.