Kullanıcılar aradıkları web sitelerini bulmak için çoğunlukla popüler arama motorlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Arama sonuçlarında iyi bir sıralama derecesine sahip olmak, insanların sitenizi bulmalarına yardımcı olmak için şarttır. Çoğu insan ilk arama sayfasından ileri gitmez. Bu yüzden listenin en yukarısında olmak, en altında olmaktan iyidir. Peki bunu nasıl sağlayacağınız biliyor musunuz ?

Seo Nedir?

Arama motorlarını arama sonuçlarını sıralamak için ileri düzeyde algoritmalar kullanılır. İyi sayfa sıralama dereceleri rastlantısal değildir. Üst sıralarda görünecek web sayfaları oluşturma sürecine "arama motoru optimizasyonu" ( Search Engine Optimisation – SEO ) denir. Her arama motoru biraz farklı bir algoritma kullanır. Üstelik bunların çoğu algoritmalarını düzenli aralıklarla ayarlar. Ancak tüm arama motorlarında temel bir SEO geçerlidir. SEO ustalık gerektirse de, dikkatle planlanan bir yaklaşım web sitenize gelen trafiği artırabilir.

Anahtar Sözcükleri Akıllıca Seçin

Anahtar sözcükler, potansiyel ziyaretçilerin sitenizi bulmak için arama motorlarında kullandıkları sözcüklerdir. Amaç sayfanızı bu sözcük veya ifadeler için en iyi duruma getirebilmektir. İşletmenizi tam olarak yansıtan anahtar sözcükler seçmelisiniz. Potansiyel müşterilerinizi hedefleyecek kadar özel olmalı, ancak çok da daraltılmamalıdır.

Büyük olasılıkla birçok anahtar sözcüğünüz olacaktır. En iyi yaklaşım farklı sayfalar için farklı anahtar sözcükler seçmektir. İşletmenizin adı iyi biliniyorsa "hakkımızda" sayfasında anahtar sözcük olarak işletmenizin adını kullanın. Ancak çoğu müşteri, adınızı değil, ürününüzü veya hizmetinizi arar.

Anahtarı Reklamla Sınayın

Google Adsense, MSN adCenter veya başka bir tıklama başına ödeme yapan reklam programı anahtar sözcüklerinizin etkinliğini sınar. Anahtar sözcüklerinizin sitenize trafik getirip getirmeyeceğini böylece görebilirsiniz. Ayrıca anahtar sözcüklerinizin doğru müşterileri hedeflediğinden de emin olursunuz . Tıklama başına ödeme maliyetli olabilir, ancak doğru kullanıldığında sitenize müşteri çekecektir. Tıklama başına ödeme, anahtar sözcüklerinizi değerlendirmek için SEO ile bir arada kullanılmalıdır. Çıkan sonuçlar iyi değilse, anahtar sözcüklerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Etik Değerlere Uyun

Sayfa sıralamasını yukarılara taşımak için aldatıcı yöntemler kullanmak ters etki yapar. Sitenizin arama sonuçlarından çıkarılmasına bile yol açabilir. Bir kez arama sonuçlarından çıkarılırsanız geri girmeniz neredeyse imkansızdır. Bu nedenle etik olmayan her türlü yöntemden kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.