Ana Sayfa Amo-Seo-PR Siteniz İçin Temel SEO Teknikleri

Siteniz İçin Temel SEO Teknikleri

2

Genellikle SEO denince akla gelen ilk şey site için SEO‘dur. Bunun temel nedeni, insanın kendi kendine yapabildiği birşey olmasıdır. Temelde site için SEO ikiye ayrılmaktadır. Bunlar içerik bazlı ve tasarım bazlı olarak ayrılmaktadır. Bu makalede "içerik bazlı seo" olarak yapılabilecekler anlatılmaktadır.

Sitemiz için içerik hazırlarken en önemli husus yarattığınız içeriğin özgün olmasıdır. Google şirketinin içeriğe verdiği önemi farkeden bazı kötü Blackhat SEO‘ cular bot adı verdikleri bazı zararlı programlar yaratıp, internetteki özgün içerikleri kendi sitelerine çekmişlerdi. Bu taktiği uygulayarak çok kısa sürede kolay ziyaretçiler çekebilmişlerdi fakat internet dünyasına bir sürü çöplük siteler oluşturmuşlardı. Tasarım ve kalite açısından da birbirleriyle aynı olan ve çok yetersiz olan bu siteler kısa zaman içerisinde Google’ında dikkatini çekti. Bu sayede "özgün içerik" denen kavram meydana geldi.

Peki Google özgün içeriğe nasıl karar veriyor? Herkesin bildiği üzere Google, internetteki siteleri tararken Google Bot adlı bir robot kullanıyor. Bu bot link ağları üzerinden çok hızlı bir şekilde geçiş yaparak her sitenin verilerini kaydedip kendi veritabanına ekliyor. Bu sayede botun çekmiş olduğu içerikleri birbirleriyle karşılaştırırken hangi içeriğin kopya, hangi içeriğin özgün olduğu çok kolay bir şekilde anlaşılabiliyor. Bu durumda ortaya çıkan sorun ise sizin içeriğinizin başka bir kişi tarafından Google’a sizden önce gönderilmesi oluyor. Bu durumda ortaya bir karmaşa çıkıyor. Birçok kişi özgün içeriğin paragraflar şeklinde ayrıldığını düşünsede, bir başka kısmı ise cümleler halinde ayrıldığını düşünüyor. Bazı kişiler içeriğin tamamını almayı seçerken, kimileri ise belli bir kısmına kendi yorumlarını da ekleyerek o içeriği kısmen olsada özgünleştirmeye çalışıyor.

"İçerik Bazlı Seo" taktiklerine bakıcak olursak, şu cümleyi kurarsak hiçte yanlış olmamış olur; "Google gibi düşünmek". Basit bir HTML dilinde kodlanmış web sayfası düşünelim. Google bunun gibi birçok web sayfasını barındırmakta. Google bu kadar siteye yeni içeriğe nasıl sahip oluyor peki ? Bu içerikleri nasıl analiz edebilmekte? Bizde burada kendimizi Google Botunun yerine koyarak düşüneceğiz.

Bir web sitesinin içeriğini bir gazeteye benzetin. Bir gazete sayfasını açtınız ve içerisinde kısa zaman için neler yazdığını öğrenmeniz gerekiyor. Bu durumda ilk aklınıza gelicek olan seçenek başlıklara bakmaktır. İşte bu sayede SEO konusunda ilk önce uygulamanız gereken teknik, "Başlıklandırma".

Google en büyük punto ile yazılan içeriğe fazla önem vermektedir. Bu yüzden başlıklara <h1><h2> tagı gibi sıralama koyarsak Google böylece içerik hakkında temel bir düşünce elde edebilir.

Bundan başka, her içerikte önemli olan bölgeleri kalın, italik veya renkli şekilde yazarak dikkat çekicek bir şekile getirebilirsiniz. Bir gazeteci, okurunun dikkat etmek istediği noktayı kalın bir şekilde yazar. Bir web sitesi sahibide aynen bu işlemi uygulamalıdır. Google botlarıda bu kodları göz önünde bulundurarak her zaman, renkli, kalın ve italik yerlere daha çok dikkat eder. Bizde bu sayede fazla abartmamak şartıyla hedef kelimeleri dikkat çekici şekile getirebiliriz.

Google mantığına geri dönecek olursak, her zaman ilgi çeken bir haberi okurken ya ilk paragrafı yada ilk birkaç kelimeleri okuruz. Aynı mantığı SEO üzerindede kurabiliriz. <body> tagı, içeriğin önemini taşıyan ilk 25 kelime olarak çok büyük bir değer taşır. Bu bölümde içeriğinizle ilgili temel kelimeleri çok iyi belirtmeli ve üst sıralarda çıkmak istediğiniz hedef kelimeleri mutlaka burada belirtmelisiniz.

Siteiçi SEO Tekniğinde son olarak dikkat etmeniz gereken bölüm ise anahtar kelime yoğunluğudur. İnternetten kolayca indirebileceğiniz "Seo Quake" eklentisi sayesinde kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerin sitenizde kaç kere nerelerde geçtiğini öğrenebilirsiniz.

Temel olarak bu taktikleri uyguladığınızda sitenizin SEOsunu yapmış olacaksınız. Fakat unutmamanız gereken şey ise üst sıralarda bulunmak için en önemli faktörün zaman ve güncellik olduğudur.

2 YORUMLAR

  1. bir cogumuzun yapmak istedigi ama yapamadigi bir cok bilgileri burada okumak ve uygulamaya koymak(ki ben teknik olarak az bir acemiyim)güzel…
    hatta bir kac web sayfamda bu uygulamalari kendi basima becerebiliyorum ;)
    tsk..ler degerli kardesim bu güzel bilgiler icin…
    sevgimle daima

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.