# Domain adı günlük hayatta kullanılan esprili , ilgi çekici ve akılda kalıcı bir sözcükten oluşmalıdır.

# Domain adı kolay hecelenebilir olmalıdır. Bu hem akılda kalıcılığı hem de yazımını kolaylaştırır.

# Domain ismi olabildiğince kısa olmalıdır. Bu yüzden günümüzde 3 harfli domainlerin peşinde koşan onlarca girişimci bulunmaktadır. En pahalı domainler genelde 3 harfli domainler olmaktadır.

# Domain uzantısında .com ‘dan şaşmayın. İnternet kullanıcılarının en çok rastladığı ve onlarda alışkanlık yaratan uzantı .com’dur. Alternatif olan .net ve .org gibi uzantılar kullanıcının sitenizi bulmasını zorlaştıracak ve sizin için hit kaybına yol açacaktır. Ayrıca standart tarayıcılarda örneğin “burakeraykayis” yazıp CTRL + ENTER yaptığınızda anında “http://www.burakeraykayis.com” adresine gitmek mümkündür. Yani “.com” uzantısı ekler. Bu da demek oluyor ki her yönden kullanışlı olan “.com” dan bir an olsun vazgeçmemeliyiz.

# Özgün olmalıdır. İnternette gördüğünüz başka bir domain adresinden esinlenme dahi yapmadığınız zaman o alan adı farklılığıyla ön plana çıkacaktır.

# Alan adları sadece A-Z (w,q,x) arası harflerden oluşmalıdır. Bunun dışında kullanacağınız – , 0-9 türden şeyler bazı istisnalar hariç iyi bir seçim olmayacaktır. (İstisna : wordpress-tr . Dil kısaltmaları yapılırken – ile ayırmayı bir sakınca olarak görmüyorum.)

# İçeriği tanımlayıcı olmalıdır. “pencere” , “boru” gibi sözcükler içeren domainde teknoloji ile ilgili yazılar yazmak ne kadar mantıklıdır , bunu size bırakıyorum. İçerikteki en önemli anahtar kelime ile domaine başlayın. (Seo ile ilgili bir site açtığınızda , “seo” sözcüğüyle başlayan bir domain sizin için çok iyi bir seçim olacaktır.)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.