Kategoriler
Amo-Seo-PR Faydalı Bilgiler Sosyal medya

Sosyal medya sitelerinde popüleriteyi artırma yolları!

Çok uzun uzadıya üstünde durmayacağım, önemli noktalara değinerek sosyal medayada kendinizi yada hedef sitenizin popüleritesini artırmanız için yapmanız gerekenleri madde madde yazıp açıklayacağım.

1: Hashtag kullanımı (#makaleci gibi)

Bir çok kişinin göz ardı ettiği bu olay hemen hemen bir çok sosyal medya sitesinde desteklenmetedir. İçerik aramalarında yada keşiflerinde hastagların inanılmaz bir önemi bulunmaktadır. Örneğin bir yayın paylaştınız ve başlığında yada açıklamasında hashtag kullandığınızda o kelimede yada hastag aramalarında içeriğinizde görüntülenecektir. Örnek ben #beautiful hastag’ini bir paylaşımımda açıklama kısmına ekledim ve o hastag’i aradığımda 2. sayfada paylaşımımı gördüm:

soszyal paylasim siteleri ve hastag

Bu tarz paylaşımlarımdan çoğuna tanımadığım ve yakınımda olmayan insanlardan +1 geldi (google plus). Yani artık hastagların önemini ve gücünü kavradık, artık bu çerçevede yaptığımız paylaşımlarda konuyla alakalı hastaglar eklemeyi unutmayın.

2: Başka insanların paylaşımlarını beğenin yada paylaşın

Bu yöntem aslında hashtag kadar etkilidir. Başka kullanıcıların eklediği içerikleri beğendiğinizde bunu görecekler ve bunun geri dönüşü çoğu zaman olacaktır. Onlarda bizim paylaşımlarımızı beğenecek, arada bir etkileşim oluşacaktır. Bunun akabinde arkadaş yada takipçi listenizi genişletmeniz çokda uzak da kalmıyor. Bu yönteminde faydasını gördüm arkadaşlar, beğendiğim paylaşımların sahipleri çoğu zaman benimde paylaşımlarımı beğenmiştir.

Bunun nasıl olduğuna küçük bir örnek vermek gerekirse, biz bir paylaşım beğendiğimizde sahibide bizim profilimizi ziyaret eder ve merakını gidermeye çalışır. Bu sırada paylaşımlarımızada bakmayı ihmal etmez, burdaki paylaşımlardan onu etkileyen olursa beğenmek zorunda kalıyor :)

3: Bilgilerinizi doğru ve açıklayıcı girin

Kullanıcı bilgilerinizi doğru ve dürüst girmeniz, takipçi listenizi artıracağı gibi sizi tanıyanlarında takibine girmenizi kolaylaştıracaktır. Bu aynı zamanda bir iyi niyet ve dürüstlük örneğidir. Sanal alemde ise bu çok önemlidir.

4: Profilinizi herzaman güncelleyin

Yeni paylaşımlarda bulunun, resimler ekleyin, siyasi olmayan açıklamalar yada yazılar girin, komik fıkralar paylaşın. Bunların en önemlisi ve etkilisi resimli olanlardır, renki oldukları için okunması ve takip edilmesi daha etkilidir.

5: Paylaşımlara önem verin

Dikkat çekici ve güzel paylaşımlarda bulunun, resimli paylaşımlar etkili olacaktır. Yazı taraflı paylaşımlarda ise uzun olmamasına önem gösterin, çünkü insanları sıkıp paylaşımı yarıda bıraktıracaktır.

Kendiniz ile ilgili daha fazla resim paylaşın, bu güvenilirliğinizi artıracağı gibi insanlarında hoşuna gidecektir. Bunu abartmadan yapmanızda fayda var, örneğin insanları itecek tarzda resimler paylaşmak sizi kötü anlamda etkileyecektir.

6: Varsa sitenize bağlantılar ekleyin

Genelde bir çok kişinin websitesi yada blog adresi bulunmakta. Böyle durumlarda google +, twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerinde ki profilleriniz için bileşen yada bağlantılar ekleyin, böylece sitenizdeki kullanıcılarında sosyal mecra ile sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe bu makaleyi güncellemeye çalışırım arkadaşlar.

Kategoriler
Amo-Seo-PR Faydalı Bilgiler Günlük hayat İnternet Dünyası Web Site Tanıtımları

Resim paylaşarak backlink kazanın! – Piclect

Yakın zamanda açtığım, geliştirmesine uzun süre devam edeceğim piclect.com da sitenizi kullanarak resim paylaştığınızda kolayca sitenize link ve backlink kazanırsınız.

Piclect.com ‘un amacı: Beğendiğiniz sitelerdeki resim yada videoları kolayca kendi hesabınız üzerinden yada misafir olarak paylaşabilmenize, kategorize ederek gruplandırabilmenize, paylaşmanıza olanak verir. Diğer kullanıcılarında paylaşımlarınızı beğenerek hem sitede ve anasayfada ön plana çıkmasını sağlar hemde kendi belirledikleri kategorilerde sergileyerek başkalarınında farketmesini sağlar.

Nasıl link alacaksınız?

Çok basit: sitenizdeki var olan resimli konuları yada videoları sadece tek tıklama ile piclect.com’a ekleyebilirsiniz. Bunun için buradaki tarayıcı bookmark özelliğini eklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sitenizde gezerken yada başka sitelerde beğendiğiniz resimlerin bulunduğu sayfalarda eklediğiniz tarayıcı butonuna basarak içeriğinizi piclect.comda kolayca paylaşabilirsiniz.

Faydaları neler?

Piclect.comdan link almış olacaksınız, bunun yanında yakında piclet deki popler içeriği Network sitelerimizde de paylaşmaya başlayacağız, böylece eklediğiniz içerikler kısa sürede binlerce kişiye ulaşacak. Bununla beraber sürekli olarak içeriği Sosyal zeb sitelerinde paylaşıyoruz.

Eklediğiniz içerikleri kendi sitenizde de yayınlayabilirsiniz:

Rss ve feed beslemeleri ile eklediğiniz içerikleri kolayca sitenizde listeleyebilirsiniz. örnek olarak beni eklediğim konulara buradaki rss/feed ile ulaşabilirsiniz. Herkesin kendine ait rss alanları bulunmaktadır.

Nasıl çalışır?

Bu konu ile ilgili bir video hazırlamıştım faydası olacaktır, sonuna kadar izleyin daha fazla şey öğreneceksiniz.

Youtube.comScreenr.com

Nasıl Yapılır?

Buraya girerek kullandığınız tarayıcıya göre hazırladığım videoya bakarak sizde butonu ekleyerek eklemeye başlayabilirsiniz..

Kategoriler
Amo-Seo-PR İnternet Dünyası Internet Teknolojileri Webmaster yardım

Google ve yeni pagerank yapılanması (2011)

Son dönemlerde googlenin başlattığı güncellik ve arama sonuçlarının bir arada kullanılması akımının ve yeniliğinin yeni ayağı pagerank güncellmesi olarak geldi. Artık 3-6 ayda bir toplu olarak güncellenen pagerank değerleri bundan sonra güncel şekilde, haftada bir yada anlık olarak gerçekleşecek. Bu uygulamanın arama sonuçlarına direk etki etmesi sağlandığı için googlenin değerli ve güncel siteleri sonuçlarda üst sıralarda çıkarmasını hedef alıyor. Böylece güncelliğini koruyan siteler ön planda tutulacak, buna googlenin pagerank değer sistemininde eklenmesi ile başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Burdan bir kaç webmaster arkadaşa taktiklerini değiştirmelerini öneriyorum, artık eskisi gibi aylık, yada 3 aylık pagerank artırma çalışmaları yapamayacaksınız, google bunu heran yapabilir. son 2 ayda 3-4 pagerank güncellemesinin olduğunu düşünürsek devamında bu sürenin sitenin drumuna yada güncelliğine göre yapılabileceğini anlamak zor değil. Yani güncellik +  devamında googlenin sitenizin pagerank değerini güncellemesi olarak algılayabilirsiniz. Bununla beraber güncel değilse de varolan pagerank değerinizin düşürüleceğini de unutmamanız gerek.

Son dönemdeki pagerank güncellemelerinin temelini sitelerinizin güncellik, ve özgünlük alt yapsına bağlı olduğunu, bununla beraber googlenin sitenizi değerlendirmesinde içeriğinizin önemine vurgu çektiğini anlamanız gerek. Eskisi gibi başka sitelerden link alarak pagerank artırmanız zorlaşacak, çünkü siteniz güncel değilse başka sitelerden aldığınız linklerin fazla bir etkisi yada uzun süreli yararı olmayacak.

Arama sonuçlarını anlık olarak yenileyen googlenin pagerank algorıtmasını bu şekilde yenilemesi bence çok yerinde olmuş. Googlenin kurucularından Larry Page’nin tekrar google Ceo’luğuna getirilmesinden sonra ciddi anlamda bir yenilik ve değişiklik içine girdi. Öncelikle arama sonuçlarını iyileştirme amacıyla yapılanlar, sonrasında sosyal ve arkadaşlık sitelerinin öneminin anlaşılması ve bunun arama sonuçlarında etkili hale getirilmesi, sonrasında da googlenin sosyal arkadaşlık sitesi google plus i beta olarak duyurmasıyla devam ediyor.

Yani artık başka sitelerden aldığınız linkler, sosyal ve arkadaşlık sitelerinde yapılan paylaşımlar ve beğenilerden çok daha az değere sahip olacak. Bunun arama sonuçlarına olumlu etkisinin gözle görülür olması ilerde farklı planlarının olduğunu gösteriyor google’nin.

Zaman değişir, teknoloji gelişir, insanların istekleri farklar gösterir, isteklerine çözüm üretmek isteyenler kendilerini geliştirir, getirdiği ise herzaman daha iyi ve daha yenilikçi bir yapı olur. Bu zamanda geride kalan kaybetmeye mahkumdur, googlede kaybetmemek için bu şekilde devamlı kendini geliştirmesi gerekiyor. Sıra microsoft da, zaman neyi gösterecek bilinmez ama bu oyunda çok geriden geldiği belli oluyor..

Eğer google’yi önemsiyorsanız:

Özgün içerik –>
Güncellik –>
Site içi seo ve kolay kullanım, hızlı siteler –>
sosyal ve arkadaşlık sitelerinde tanıtım, güncel olarak lınklerinizin paylaşılması –>
imleme siteleri ve hergün güncel eklemeler –>
Site dışı seo çalışmaları –>

yukarıdaki listeye uyduğunuz sürece kazanmak için günde 15 dakika yeterli olacaktır..

Kendi görüşümdür, bundan sonra google belli bir periyoda göre değil sitenizin durumuna göre pagerank’inizi güncelleyecek. Yazı resmi ağızdan yapılmamıştır tamamiyle kendi düşüncelerim ve görüşlerimden ibaretdır..

Kategoriler
Amo-Seo-PR Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Web Site Tanıtımları

Google Plus 31 Temmuzda aramizda! (+1)

Googlenin facebook da bulunan beğen eklentisine karşılık olarak çıkarttığı +1 özelliğinden sonra bu uygulamayla daha yakından işlevsel şekilde çalışacak olan google plus çok yakında devreye girecek. Nedir peki google plus ? Bir çeşit facebook hsabınız gibi ancak burda farklı olan ve öne çıkan bir kaç konudan biriside yaptığınız paylaşımların yada arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımların google aramalarında kategorize şekilde sunulacak olmasıdır. Buna örnek vermek gerekirse sizin beğenip +1 e tıkladığınız bir yazı, profilinizdeki bir arkadaşınız konuyla alakalı bir arama yaptığında +1’lediğiniz yazı üst sıralarda çıkacak ve arkadaşınızı uyaracak. Aynı durum sizin arkadaş lışteniz içinde geçerli olacak. Onların beğendiği +1 li konular sizin aramalarınızda önde çıkacak. Örneğin bu yazıyı okuduğunuz sayfada başlığın hemen altında google +1 butonunu göreceksiniz, burda +1 ayaparsanız bu içeriği bir nevi arkadaşlarınıza önermiş olacaksınız ve kalitesine vurgu yapacaksınız, googlede bunu arama sonuçlarında ve arkadaşlarınızın bağlı olduğu yerlerde gösterecek. Burda birnevi kaliteli içeriğin ön plana çıkartılması hedeflenmiş. Ancak herşeyde, heryerde olduğu gibi bunuda kötü emelleri için kullanacak kitleler mutlakaca çıkacaktır :)

Google plus şuanda sadece davetiye ile üyelik alıyor, resmi sitesinde davetiye gönderilmiyor artık çünkü davetiyenin bittiğini söylüyor. Ancak şuanda google plusda aktif bir profili olan arkadaşınız varsa size davetiye gönderebilir. Olmadı 31 Temmuzu bekleyin, o gün geldiğinde google plus bütün dünyaya açılacak ve google profilleriniz artık görünür olacak. Bunun yanında googlenin gizlilik politikasında da değişiklikler olacak tabiki. Ancak her şekilde bu ayarları kendi insiyatifinize göre değiştirebileceksiniz.

Googlenin yaptığı bu atılım facebook ile ezeli bir mücadeleye dönüşmeye başladı bile. Ancak her zaman söylerim, yenilikler daima kazandırır. Şimdiye kadar google herzaman kendini geliştirmiş ve yenilemiş bir servistir. Facebook’un ise aktif kullanıcı kitlesinin olması ona artı kazandırsada googlenin bu mücadelede lider olacağından şüphem yok. Neden diye soracak olursanız google bir efsane :) üzerine aramak istediğiniz bir şey olduğunda malesef aklınıza ilk facebook gelmiyor :) Facebook a fazla ihtiyacınız olmayabilir, ama google herzaman olacaktır.

Son olarak, google de arama yapmadan önce makaleciye uğramayı unutmayın :)

Kategoriler
Amo-Seo-PR Webmaster yardım

Sitelerinize kolayca google +1 Butonu ekleyin!

Makaleci.comda yazi okuma kisminin uzerinde goreceginiz gibi google +1 butonu gercekten cok hosuma gitti. Eminim bunu kendi sitelerinde uygulamak isteyenlerde olacaktir. Butonun bir kac cesidi var, kucuk, orta, buyuk seklinde. Ben asagida bunlara yer verecegim. Siz istediginiz birini kendi sitenize ekleyebilirsiniz. Ki bunu tavsiye ediyorum. Kullanici etkilesimi icin cok iyi olacaktir.

Oncelikle asagidaki JS kodunu sitenizin </head> tagindan onceye ekleyin:

Sonrasinda asagidakilerden hankisini isterseniz altindaki kodu sitenizde istediginiz yere ekleyin. Aninda goruntulenmeye ve +1 lemeye baslayacaksiniz :)

Google +1 En kucuk boy:

Kodu:


Google +1 En Orta boy:

Kodu:

 

Google +1 En Standart boy:

Kodu:


Google +1 En Genis boy:

Kodu:


Ekleme: +1 lerin toplamini da gostermek icin asagidaki parametreyi eklemeniz gerek:

count="true"

Ornegin genis boy butonu icin toplam +1 leri gostermek icin asagidaki kodu kullanacaksiniz:

Anlamadiginiz yer yada yapamadiginiz bir sey olursa konu altindan yorum dusebilirsiniz.

Kategoriler
Amo-Seo-PR Php fonksiyonlari Webmaster yardım

PHP ile Arama motoru (SEO) dostu linkler hazirlamak

Arama motoru dostu linkler hazirlamak icin cok guzel bir fonksiyon arkadaslar. Basit iki adimda kolayca ve sunucuya fazla yuk olusturmadan php ile linkleri, yazilari kolayca arama motorlarina uygun sekilde duzenleyebilirsiniz. Biraz acmak gerekirse url rewrite yani link yapisi ile alakali seo duzenlemesidir.

Kategoriler
Amo-Seo-PR Php ve mysql Webmaster yardım

Php ve Mysql ile dinamik sitemap sayfalari hazirlamak

Genelde Hazir sistemler icin eklentiler yada moduller bulunur bu tarz uygulamalar icin. Gunumuzde artik sitemap uygulamasi olmayan site neredeyse cok az, ve olmasi gereken bir sey haline geldi. En buyuk sebeplerinden biriside arama motorlarinin sitenizin iceriginden daha cabuk ve hizli haberdar olabilmesidir.. Php ve mysql kullanan sistemler icin eger iceriginiz cok fazla degilse sitemap generator sitelerini kullanarak sitemap olusturabilirsiniz, ancak devamli guncellenen ve artik site iceriginizdeki sayfalar 50-100 bin’i gecmeye basladiginda sitemap generator siteleri artik size yardim edemeyecektir. cunku cogu belli bir limite kadar izin veriyor, daha fazlasi icin ucret istiyorlar. Ancak basit bir kac uygulama yazarak bunu hem otomatik, hemde basite indirgeyerek google ve dengi arama motorlari icin sitemizi daha cazip hale getirebiliriz..

Kategoriler
Amo-Seo-PR Günlük hayat Webmaster yardım

Yeni Alinan Bir domain Nasil PR4 yada PR7 Olur ?

Baslik biraz ilginc ama ancak bu sekilde anlatabildim. Bazi arkadaslar aa super hadi yeni domain aldim gel sunu pr6-7 yapalim diye konuya gireceklerinden hemen sevinmesinler. bunu yapabilirler, cokda basit bir yolu var. Ancak Unutmamaniz gereken bir diger konuda buradaki islemi uygulayarak domainlerinin PRsini yukseltim ucuk fiyatlara satacak olan kisilerde olacaktir. Bu yuzdendir ki konuyu masuf ve saf arkadaslariminda okumasinda yarar olacaktir :)

Aslinda bunu kesfetmem rastlanti sonucu oldu. Farkettigimde OHA, YUH gibi icimden gecirdigim bir kac sasirma ibaresi oldu. Ancak farkina varmam kisa surdu. Bunu anlamamam vesile olan domain isi Fymage.com du. Yeni almistim ve icerigini resim arsivi olarak kullanacaktim. Zaman sorunum sebebiylede beklemedeydi. Tabi host hesabi acilmisti. Oylesine bi kontrol ediyim dedigimde PR4 degerine sahip oldugunu gordum. Nasil oldu bu ya falan fistik derken o aci gercegi farkettim :) Domainin NSleri kuaza.com(pr4) domaini ile ayniydi. Yani googleyi bir nevi kandirmis olduk :) Googlenin pagerank olcumlerini sadece domaine verilen baglantilara gore yapmadigini, NS leride kontrol edip IP adresilerinide aldigini ogrenmis olduk.

Buradan neyi anlayacagiz arkadaslar ? PR si yuksek bir domaininiz varsa bunun nslerini yeni aldiginiz domaine ekleyin. Bir kac gun sonra PR olcumu yapin :) Tatammmm mutlu oldunuz dimi :) Ama uzuleceginiz bir nokta olacak oda ns yardimi ile pr alan domaine girdiginizde pr li domainin dosyalarini gosterecegidir. Bunu asmak belki kolaydir, belki zor. Sunucu isinde iyi olmak lazim. Yazilimsal anlamda becerikli olmaniz lazim ki ns degisseniz bile dosyalari gostereceginiz bolge sunucuda ayri olmali.

Bunun etkisi olurmu yeni domain icin bilemem ama dolandirilmaya karsida onlem almanizi saglayabilir. Domain alirken NS lerini kontrol edin, NSlerin icerdigi domainin Pr degerine bakin. Sonrasinda o NS leri kullanan domainleri inceleyin. Domainin yasini ve backlink sayisinida inceledikten sonra fake yada gercek oldugunu anlayabilirsiniz..

Kucuk bir mutlu animi! paylastim sizlerle, benle ayni duruma dusmus olanlar olabilir, yada dusmeye hazir bilgisiz arkadaslar. Bu nedenledirki yazimi dikkate alin, domain satis yada alislarinda bu hususa dikkat edin, cunku domain aldiktan sonra 1 gun sonra (nsleri degistikten sonra) PR duserse sasirmayin :)

Kategoriler
Amo-Seo-PR Html yazıları tagları İnternet Dünyası Webmaster yardım

Açık Grafik Protokolü – Sitenizin Sosyal medya ile etkileşimini artırın.

Açık Grafik Protokolü Nedir?
Benim anladigim tabirle anlatmak istiyorum bunu: Sitenizin sosyal medaya ile etkilesimini artirmaya yonelik gelistirilen bir yapidir. Bunun icerisinde iceriginizin tam anlamiyla paylasilan yerlerde daha fazla bilgi gostermeside vardir. Ornek vermek gerekirse, sitenizin bir bolumunu facebook, google buzz, yahoo buzz v.S gibi sitelerde paylastiginizda, paylasilan sayfaya ait bilgileride burada yayinlamis olursunuz. Ancak bu kisitli bilgiler cogu zaman yardimci olmaz. Ornegin site iceriginiz video yada ses paylasimlari iceriyorsa. Burada Açık Grafik Protokolü altinda gelistirilen bir yapinin aciklamasini ve kullanimini anlatmaya calisacagim. Umarim webmaster arkadaslar yardimci olur. Websitenizin etkilesimini artirmaniz icin bu protokolu uygulamaniz kesinlikle yarariniza olacaktir.

Facebook ve google buzz gibi yerlerde sayfanizin linklerini paylasirken cogu zaman resim ve aciklama kismi gorunmez. Bunun sebebi meta taglarimizin eksik olusudur. Simdi konuya kisaca deginip sizelere gerekli olan taglar ve yerlestirme sekli hakkinda bilgi verecegim..

Linklerimizi paylastigimizda, yada baskalarinin linklerimizi paylastiginda konuya ait resim ve aciklama kisimlarininda cikmasini saglamak icin asagidaki etiketler yeterli olacaktir bize:
Yukarida goreceginiz meta etiketlerini sayfanizin

...

etiketlerinin icinde bir yere eklenmesi gerek. Boylece linklerimiz paylasildiginda ilgili sayfadaki bu etiketlerden konu ve sayfaya ait bilgileri alacak, gosterecektir.

Yukaridaki etiketler kismini kisaca aciklayalim islevleri ve nasil kullanilacaklari bakimindan:

Bu kod sayfanin basligini gostermek icin gereklidir. content kismina gereken bilgileri girmeniz gerek.

Burasida sayfanin ve sitenizin icerigi hakkinda bilgi vermeniz gereken bolumdur, doldurmanizda yarar vardir. ICERIK yazisinin yerine gelebilecek etiketleride asagida listeliyorum:

Icerik Turleri

Etkinlikler

* activity
* sport

Işletmeler

* bar
* company
* cafe
* hotel
* restaurant

Gruplar

* cause
* sports_league
* sports_team

Kuruluşlar

* band
* government
* non_profit
* school
* university

Insanlar

* actor
* athlete
* author
* director
* musician
* politician
* public_figure

Yerler

* city
* country
* landmark
* state_province

Ürünleri ve Eğlenceler

* album
* book
* drink
* food
* game
* product
* song
* movie
* tv_show

Bu listeden sonra diger kisimlarin aciklamasina geciyorum.

Paylasilmasini sagladiginiz konunun, sayfanin tam linkini buraya verebilirsiniz.

Burasi onemli, cunku paylasilan sayfanin bir resme ihtiyaci var, eger sayfada hic resim yoksa resimsiz paylasilmasina neden olur, bu yuzden bu kisim onem icap eder. Sayfaya ait bir resmide burada belirtmeniz gerekli.

Site ismini kisaca burda belirtin, ilgili paylasimlarda gorunmektedir.

Burasida resim kismi kadar onemlidir, cunku paylasimlarda, paylasimin bir aciklama kismi olmasi gerek, cogu zaman bu kisim cikmaz, yada bazen sansliysak cikar. Ancak isinizi sansa birakmayin arkadaslar, bu aciklama etiketini kesinlikle kullanin.

Video Icerikler icin

Yukaridakiler standart etiketlerdir, sitenin icerigine gore bunlar artirilabilir. Ornegin site iceriginiz video ile ilgili ise bir kac ozel etiket daha eklemek isimizi kolaylastirir. Cogu video sitesinin facebook paylasimlarinda videolari oynatma ozelligi olmaz, resim cikar yerine, tiklayincada ilgili sayfaya gider, yani normal bir konu paylasimindan farksiz olur. Ancak cogu zaman paylasilan videonun da facebook icerisinde oynatilip izlenebilmesi kullanici etkilesimi acisindan onemlidir. Bu sebeple asagidaki meta taglar video turunce icerigi olan siteler icin olacaktir. Kullanmalarini tavsiye ederim.

Video icerikli sitelerin eklemesi gerekenler:
Tek tek etikleri aciklayalim, boylece mantigini anlamaniz daha kolay olacaktir.

Bu kisimda videolarinizi flash dosyasi uzerinden gosteriyorsaniz tam linkini belirtmeniz gerek ornegin: SiteADresiniz.com/2145.swf


Bu iki kisimda da videonuzun genislik ve yukseklik degerlerini ayarlamaniz gerekli, boylece facebookda izlerken acilan ekran buyuklugu ona gore ayarlanir.

Bu kisimda oynaticinin turunu belirtecegiz. flash ile video oynaticili bir siteniz varsa yukaridaki ornek uygulamayi kullanmaniz gerek. bunun birde ses dosyalari icin olani var, birazdan da ona deginecegim.

Ses Dosyasi icerikleri icin

Normal taglari ve video taglarini acikladim, simdi bunlarin birde ses dosyasi icin olanlari var. Yani sitenizde ses dosyalari dinletiyorsaniz, mp3 gibi v.s facebook paylasimlarinda bu ses dosyasinin dinlenebilmesini saglayabilirsiniz. Boylece kullanici etkilesimi iyi derecede saglanmis olur. Bunun icin yapmaniz gerekenler asagidaki tagleri kendinize gore uyarlayip sayfaniza eklemek:

Tek tek aciklamak gerekecek, anlamak icin iyi olacaktir.

Sitenizde dinlenmesine olanak verdiginiz ses dosyasinin tam yolunu belirtmeniz gerekli, aksi halde ses dosyasi facebook da calismayacaktir.

Ses dosyasinin tam ismi yani basligi gerekli. Facebookda gorunecek isimde diyebiliriz.

Ses dosyasindaki seslendirmeyi yapan kisinin ismi yani sanatcini adi.

sarkinin seslendirildigi albumun ismi. belirtilmesede, yada eklenmesede olur.

Ses dosyasinin turunude burada belirtmeniz gerekli, bunun bir cok turu var arkadaslar, mp3, wma, v.s v.s

Iletisim belirtme

Yukaridakiler haricinde birde sayfalariniza iletisim, email gibi bilgilerinizi iceren taglar ekleyebilirsiniz, bunlar herhangi bir sorunda size ulasilmasina imkan taniyacaktir. En az birini kullanmaniz tavsiye edilir.Iletisim icin email adresinizin belirtilecegi bolum.

Telefon numaranizin belirtilecegi bolum.

fax numaranizin belirtilecegi bolum.

Konum belirtme

Birde konumunuzu belirtebileceginiz etiketler mevcut. Sayfalarinizdaki konulari paylasan kullanicilarin konumlarini alarak etiketlere ekleyebilir, paylasimlarinda belirtebilirsiniz. boylece hanki paylasimin nerden yapildigini gormus olurlar. Buda kisilerin kullanicilarinizla olan etkilesiminizi artiracaktir.Bulundugunuz konumun enlem bilgilerinin belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz konumun boylam bilgilerinin belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz konumun adresinin belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz bolgenin semt, ilce gibi yerlerini belirtieceginiz kisim.

Bulundugunuz bolgeye ait kisaltma kodunun belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz yerin posta kodunun belirtilecegi kisim.

Bulundugunuz ulkenin isminin belirtilecegi kisim.

Bu meta etiketlerinde kullanimi konusunda aciklamamiz bitti. Yapacaginiz uygulamaya yada site icerigine gore istediginiz kisimlari kullanabilirsiniz. Ancak bunlarin kullanici ve sosyal websiteleri ile olan etkilesiminizi artiracagini sakin unutmayin. Kullanmaktan cekinmeyin.

Kategoriler
Amo-Seo-PR

NoFollow ve DoFollow Nedir ?

İnternette, birçok websitesin de nofollow ve dofollow link tabirlerini görmüşsünüzdür. Anlatımımıza başlamadan önce isterseniz bu iki kelimeni yaklaşık Türkçe karşılıklarını açıklayalım:

nofollow = ”Takip etme.” demektir.
dofollow = ”Takip et.” demektir.

nofollow Linkler Ne İçin Kullanılır ?

Nofollow linkler sitenize spam yapan kişiler için Google tarafından geliştirilmiş ve daha sonra birçok arama motoru tarafından benimsenmiş bir sistemdir. Nofollow linkler Google tarafından dikkate alınmaz.Böylece spam yapan kişilerin sitelerine Google’da bir fayda sağlamazsınız.Eğer nofollow etiketini kullanmazsanız, spam olarak link verilen sitelere link çıkışı vermiş olursunuz.Bu da sizin arama motorlarında gerilemenize neden olabilir.

Peki nofollow ve dofollow Link Nedir ?

nofollow linkler Google ve birçok arama motoru tarafından dikkate alınmaz.Yani sitenizden nofollow olarak başka sitelere link verirseniz; o verdiğiniz link, link çıkışı olarak sayılmaz. Ancak dofollow olarak başka sitelere link verirseniz arama Google ve birçok arama motoru tarafından dikkate alınır. Bu linklerde sitenizden link çıkışı olarak sayılır.

Nofollow ve dofollow link nasıl anlaşılır ?

Bir websitesinde olan bir linkin nofollow olup olmadığını anlamak için o sayfanın kaynak kodlarına bakmanız gerekmektedir.

*Eğer o linkte rel=”nofollow” veya rel=”external nofollow” etiketleri varsa o link nofollow bir linktir.

Örneğin:

<a rel=”nofollow” href=”http://www.siteniz.com/” target=”_blank”>Başlığınız</a>

Yukarıdaki gibi verilen bir link nofollow link ve birçok arama motoru tarafından dikkate alınmaz.

Eğer verilen linkin kodunun içerisinde rel=”nofollow” veya rel=”external nofollow” yoksa o link dofollowdur.

Örneğin:

<a href=”http://www.siteniz.com/” target=”_blank”>Başlığınız</a>

*: Sayfanın kaynak koduna bakmak için: Mozilla Firefox, Opera, Chrome gibi tarayıcılarda CTRL+U tuşunu kullabilirsiniz. İnternet Explorer (8)’da Sayfa’ya daha sonra Kaynağı Göster’e tıklayabilirsiniz.