İyiki var. Yazılar. Ya olmasaydı?
Çoğu insan yazarak rahatlar. Yazarken ağlar belki de, ama iyi gelir. Çünkü bütün hüznünü, bütün nefretini, acısını anımsamalarını akıtır kağıda. Bu yazılan yazılar varya; her kelimesi hatta her harfi birer gözyaşına bedel.
Çünkü rahatlamak için var bu yazılar. Kimi insan ağladığında kalemi alır eline ardından kalem ağlar, sonra ise kalemin gözyaşlarından neler dökülürse satıra bir o kadar rahatlar insan. Bu kalem insanı şairde eder yazarda. Kağıt ise sırdaşın olur. Kimseye anlatamadıklarını ona anlatırsın.
İnsan bazen tek bir kelime söyleyemez. Sadece sarılmak ister. Sarılmak ve karşısındakinin omuzlarına gözyaşlarını akıtmak. İşte o zaman kağıda akıtır gözyaşlarını insan. Ardından bir abdest alır ve secdede kurutur o yaşları.
Hani kağıda anlattıklarımız varya, ve birde anlatamadıklarımız. Onları Allah biliyor. Tek bir kelime etmene de gerek yok. ‘elden ne gelir ki?’ dediğin anlar vardır ya. Aç o ellerini Yaradan’a. Bak ne büyük şeyler geliyor o küçücük ellerden. Anlatamazsın ama sadece ağlarsın. Merak etme Allah anladı bile. Çünkü sen O’nun huzuruna geldin ve gözyaşı akıttın. Hiç geri çevirir mi seni Yaradan?
Ama yine de iyiki var bu yazılar. Yaşananları, yaşanmayı beklenenleri, hiç yaşanamayacakları, mutluluğu, hüznü, gözyaşını, aşkı ve bütün duyguları hapsediyor içine.
Gözlerin doluyor, boğazın adeta düğümleniyor. Belki nefes bile alamıyorsun. Herkesten nefret ediyorsun. Ardından alıyorsun kalemi eline, kulağına da bir kulaklık. Sonra kim tutabilir ki seni? Ne var ne yok anlatıyorsun kağıda. Kalemde ağlıyor seninle. Her gözyaşıyla bir harf yazıyorsun. Her biri bir inci değerinde olan harfler. Sonra rahatlıyorsun, kendine geliyorsun.
Sen yine de umudu kesme. Allah’tan umut kesilmezmiş. Ve ‘elden ne gelir ki?’ deme.
O küçük ellerden çok büyük şeyler geliyor.
займ безработным с плохой кредитной историей

6 YORUMLAR

Yoruma kapalı.