Çevremize baktığımızda insanlar öyle farklılaştı ki acaba ben mi çok geride kaldım yoksa zaman mı onu gerektiriyor onuda bilmiyorum açıkçası. Ama şöyle bir  analiz edersek asosyal bir jenerasyon meydana geldi. Karşına geçse iki kelime konuşamaz fakat klavyenin yada telefonun karşısına geçse bülbül kesilir.Sadece bu olsa iyi birde eline telefonu alıyor aklına her ne gelirse yazıyor , arkadaşına lavaboya gittiğini hatta nasıl güldüğünü bile yazmaya çalışanlar var. Adeta telefonla yatıyor , telefonla kalkıyor velhasıl teknolojik aletlerle evli bir nesil meydana geldi. Tabiki bunu fırsat bilen GSM operatörleri küçük bir mebla karşılığı mesaj adetini abartınca önü alınmaz bir psikolojik hastalık ortaya çıktı. 

Psikolojik hastalık diyorum çünkü bu insanlar doğru dürüst eş, dost ve arkadaşları ile muhatap olmazlar.Adeta ruh halleri bozulmuş varsa yoksa oyun , sosyal paylaşım siteleri ve telefonlarıdır. Bu acı tabloyu yapılan anketler gösteriyor. Sosyal paylaşım sitelerinden aşağı yukarı en fazla takip edilen facebook. Bu sitenin dünyada 550 milyon kullanıcısı var. Biz ülke olarak ABD, Endonezya , İngiltere den sonra dünyada 4. sıradayız. Bu sosyal paylaşım sitelerini kullananların %46′ sı bayan %54 ise erkek bunların %80’ni 18-23 yaş arası gençlik geriye kalanı ise 24 üstü.Bunun insanlarda  psikolojik hastalık olduğunu söylemiştik. Bu internet yüzünden nice aileler yıkılıyor , niceleri kavgalar yapıyor ve ölümler oluyor.

Cengiz Hurtoğlu ‘ nun yapmış olduğu ankete  göre sanal yapılan sohbetin evliliğe etkisi olumlu mu, olumsuz mu  diye sorulan her 4 kişiden biri olumsuz olduğunu söylüyor. Gene aynı ankette sanal aldatılmanın boşanmaya etkisi sorulduğunda 2 kişiden biri  boşanmaya etkisinin olduğunu söylüyor.

Birde sosyal paylaşım siteleri ve diğer siteleri kullanırken mümkün mertebe takma isimler kullanalım yada gerekmediği müddetçe fotoğraflarımızı paylaşmayalım.Kişisel bilgilerimizi yüklemeyelim ,güvenli olmayan internet sitelerinde alışveriş yapmayalım gerekirse internet koruması koyalım çocukların internet odasına yada güvenli internet paketine geçelim.

Çocuklar bizim geleceğimiz onları mümkün mertebe işleri dışında kullandırmayalım. Çocuklar öyle bir hal aldı ki sanal ortamı bırakıp sokak ortamına inemediler. Kimileri yaşadığı çevreyi tanımaz oldu.Daha önce gazetelere manşet olan Küçük Hacker  Musa oyun yüzünden öldürüldü diye medyaya yansımıştı.

Gene üniversitelerde oyun partileri düzenlenir oldu.Hatta oyun yüzünden yemek yemeyi unutanlar bile oluyor.Güney Kore’ de 28 yaşında bir kişi 55 saat küçük molalarla birlikte internet salonunda oyun başında geçirerek hayatını kaybediyor. Kimi insanlar oyun için BMW’lerini verip oyun puanı alıyorlar.

Biz sadece trafik kazasında yada terör saldırısında vatandaşımızı kaybetmiyoruz bu şekilde devam edersek teknolojik çılgınlıkla da kaybetmiş oluyor.Ha psikolojisi bozulmuş ha beyin ölümü gerçekleşmiş hemen hemen aynı zaten bu çılgınlığı sonu ya intihar yada  tımarhanedir.

Biz, bizi biz yapan değerlere sarılalım. Herşeyin azı karar çoğu zarar. Zarar görenlerden olmayalım , olmayacağızda. Biz asil milletiz.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.