Ana Sayfa Aklımdan geçenler Çapulculuk ve Türkiye Tarihi

Çapulculuk ve Türkiye Tarihi

2

Bu aralar en çok duyulan ve kullanılan kelimenin tarihinden biraz bahsetmek istedim sizlere. Çapulcular ve Türkiye’de kimler niye ne zaman çapulcu ilan edildi.

İlk kullanım olarak :

Mustafa Kemal Atatürk, “Bize 500 yıldır direnen bu çapulculara, Cumhuriyet rejimlinin ne olduğunu göstereceğiz”

Dersim olayları :

Eylül 1930 Mareşal Fevzi Çakmak, hazırladığı raporunda “Dersimli okşanmakla kazanılmaz. … Avuçlar dolusu çapulcu…”

Tan Gazetesi ‘Çapulcular mahkemede hesap veriyorlar’ 22 Haziran 1937

“6300 Kilometrelik murabbalık bir yurt parçası”, “çapulcular direniyor”, “kan içip insan eti yerler”.

‘Dersim halkını şeyhlerin, ağaların ve feodal çapulcuların zulmünden kurtulmaya çağırmıştır. ‘ Barbaros Baykara, Dersim 1937, s-147.

‘Hayatı başlı başına bir çapulculuk tarihi teşkil eden’ Abbasuşağı aşiretinin lideri Seyit Rıza adlı şerir (haydut)…” Ahmet Emin Yalman, Tan gazetesi

” Bu durum dolayısıyla önümüzdeki ilkbaharda gerek Tunceli içinde ve gerekse çevresindeki illerde sarkıntılık ve çapulculuk hareketlerinin artacağı ihtimali karşısında Tunceli içinde ve çevresinde kuvvetli bulunmak lazımdı.”
Genelkurmay raporu 1937

“Bu harekât onların iyiliği için, çapulculardan kurtulmaları için yapıldı” 1953 Genelkurmay.

Kürt Raporı :

“Bu köyler ve marabalar,Dersim çapulcu kollarının içeri yayılması için menzil ve yatak rolü yapmaktadırlar.” 1935 tarihli Kürt Raporu – İsmet Paşa

1960 darbesinde Adnan Menderes darbesinden sonra kullanılan kelimede buydu.

1980 darbesinde kenan evren paşa ortalığı temziledik ve çaputtan, çapulçudan diye konuşma yapıyor.

22 haz 1937

Anlatmak istediğim bu ülkede güç elinde olanın ortak kelimesidir Çapulcular.  1920 yıllardan bugüne kendini korumasının sebebi ise siyaset denilen kanatın hep tarih üstünden yürüyüp yapılanlar karşısında aynısını yapma isteğidir.

2 YORUMLAR

  1. ülkemi ayir etmeksizin seviyorum diyebilmenin gururu ile kalkinmasina engel olabilecek her türlü olumsuz olusumlarin, fitneliklerin, ayrimciliklarin karsindayim. yazi arastirma olarak güzel ama yetersiz daha da genis kapsamli bir arastirma yapip iyi ve kötü ayirt edilmis olurdu…sevgiler daima

  2. haklısınız çok yetersiz fakat o kadar genç arkadaşımız bu mesele peşinde koşuyor ki. Milletin vekili dedigimiz insanlar bile bu kelime arkasından siyaset yapıyor. Benim sadece burada vurulamak istedigim şuanda çapulcuyuz diye bagıranların babaları çapulcusunuz diye bagırıyodu. Bir önceki kuşak için de aynı şey. Belki bilemeyiz 20 sene sonra sol parti gelicek benzer lafları yine sag görüşlü insanlar için kullanıcak. Burdaki tezata karşıyım ben bugün bu laf sana ağır geliyormuş gibi davranıp yarın aynı lafı kullanırsan kendi insanlıgınla onurunla karşı karşıya kalırsın. Bu ülkede 60 – 70 – 80 darbelerinde çapulcu sağ’dı. 1930 yıllarında dersimlilerdi. Şimdi solcular. Ast olan şuanki toprak parçası bence. Hiç bir kişi tarihini, siyaseti araştırmadan bu yollara kalkışmasa hiç bir sorun çıkmaz bence. Tek sorun ne gördügün degil etrafından duyduklarınla hareket etmek. Biraz konuyu dagıttım ama kusura kalmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.