Gösterişli Sırt Dekolteleri 6

ATV ve SABAH satışa sunuluyor. İddiaya göre ünlü medya imparatoru bu iki kuruma talip olmuş. Ancak!..

Medya devi Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu News Corp. satışa çıkarılan Sabah Gazetesi ve ATV televizyonu için 1 milyar doları gözden çıkardı. Murdoch’un Sabah ve ATV’ye talip olduğunu grubun kendi gazetesi Wall Street Journal (WSJ) yazdı.

SKANDALLARIN ADAMI MURDOCH!

Rupert Murdoch’un sahibi olduğu News Of The World gazetesi, yaklaşık 5 ay önce İngiltere’de büyük bir “telekulak” skandalına imza atmıştı.

Gazete gizlice, ülkenin ileri gelen ailelerini dinlemeye almış, onlara ait özel bilgileri ele geçirmişti. Mahkemeye intikal eden olay esnasında Murdoch’a dünya çapında tepkiler gelmişti.

Senato tarafından ifadesi alınan patron Murdoch ecel terleri dökmüş, koca medya imparatorluğu iflasın eşiğine gelmişti.

Rupert Murdoch dünyanın birçok ülkesinde büyük yayın kuruluşlarına sahip. Adeta bir imparator.

Sabah ve ATV’nin Rupert Murdoch’a satışı konusunda henüz somut bir görüşme yok. Ancak Murdoch’un bu Sabah-ATV için 1 milar doları gözden çıkarıldığı iddia ediliyor.

MANİPÜLASYON AMAÇLI HABER OLABİLİR

Yaklaşık 2 yıldır, Türkiye’deki büyük medya kuruluşları hakkında bu tür manipülatif haberlere sıkça rastlanıyor. Daha önce, Hürriyet, Milliyet, Vatan, Kanal D, Star TV, CINE 5 gibi kuruluşlar hakkında da çok sayıda “yalan haber” üretilmiş, bu haberlerin hiçbiri doğru çıkmamıştı.

Hürriyet’i Ülker’in satın alacağı, Milliyet ve Vatan‘ın Koza-İpek grubuna satılacağı, yine Hürriyet‘i bir Alman şirketinin istediği haberleri aylarca piyasada dönmüş, sonuçta ya hiçbirşey olmamış, ya da söz konusu kuruluşlar alakasız bambaşka gruplara satılmıştı. Örneğin Hürriyet ve Kanal D halen Doğan grubunun elinde bulunurken, Star TV Doğuş grubuna, Milliyet ve Vatan da Demirören-Karacan ortaklığına satılmıştı.

Murdoch’un Türkiye’de medya organı satın almasının Türk medyası için pek de hayırlı bir iş olmayacağını düşünmekle birlikte, bu satışın gerçekleşeceğine de ihtimal vermiyoruz.

Zira, “telekulak” sabıkası olan bir medya imparatorunun Türkiye gibi bir ülkede iyi işler yapma ihtimali yok.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.