Kategoriler
Akıllı telefonlar

Akıllı Telefonların Yaşamımıza Katkıları

Gün geçmiyor ki yaşantımıza teknojinin sihirli dokunuşları el sürmesin. Hergün yeni bir gelişme her gün farklı bi yenilik sunarak yaşam kalitemizi yükselten standartlarımız genişleten teknoloji ve teknolojinin ürünü olan akıllı telefonlar; belki de artık hepimizin elinin altında,cebinde, çantasında en önemli aksesuar gibi yerini aldı.Hepimizin daha dün gibi aklında değil mi bi arkadaşımızla veya sevgilimizle buluşacağımız zaman sadece ev telefonlarının olduğu dönemde görüşmelerimizin , buluşmalarımızın ne kadar da zor olduğu. Hele ki arkadaşımızın ev telefonunu çevirdiğimiz de telefona çıkan anne veya babasının evden çıktı nereye gitti bilmiyorum demesi üzerine gün boyu arkadaşımızın gidebileceği yerlere gitmek ve onu bulmaya çalışmak. Hepinizin yüzünde bi tebessüm belirdi değil mi? Evet yaww ne günlerdi o günler der gibi olduğunuzu duydum sanki…

Sonra cep telefonları girdi hayatımıza artık fazla kontörümüz gitmesin diye aradığımız kişi telefonu açar açmaz hemen mevzuya girişlerimiz ya da hemen Nerdesin? diye sorup yanıtını aldıktan sonra iyi günler bilede demeden telefonu aradığımız kişinin suratına kapatışlarımız, mesaj yollarken ikinci mesaja geçmesin diye karakter eksiltmelerimiz, sevgilimizi saat başı çaldırıp ve ondan çağrı bekleyip AKLIMDASIN AŞKIM anlamını taşıyan çağrı atışlarımızın olduğu döneme girmiştik artık. Evet doğru cep telefonu olmayan döneme göre daha güzel dönemdeydik artık biraz daha rahattık en azından önemli durumlarda aradığımız kişiye ulaşabilmek , nerde olduğunu öğrenebilmek gibi bir imkanımız vardı artık; ama bi şeyler eksikti sanki!!! Tek başımıza kaldığımızda bizimle zaman geçiren ,yanlızlığımıza ortak olup bize dert ortağı olan , istediğimiz anda istediğimiz kişiyle kontörümüz gidecek kaygısı yaşamadan konuşabileceğimiz , yeri geldiğinde en güzel anlarımızın resmini en yüksek kalitede ve netlikte çekebileceğimiz, aklımıza takılan bir sorunun cevabını anında bulabileceğimiz , bir konuyu araştırabileceğimiz, bir filmi izleyebileceğimiz ve bunların benzeri bir çok şeyi yapabileceğimiz bir araç değildi ve yetmiyordu bize.

İşte burada yine teknoloji cebimizdeki daha doğrusu erkekler için kemerlere bağlı bir kılıfın içindeki , bayanlar için ise çantalarında ki telefonlara sihirli bir dokunuş yaparak belki de cep telefonu adını ve kavramını değiştirerek akıllı telefon olarak hayatımızda yerini almasını sağladı. Peki gerçekten bu telefonlar akıllı mıydı? Ya da ne kadar akıllıydı ? Ne yani artık elimizde , cebimizde, çantamızda yerini alan bu telefonlarla sadece konuşup, mesajlaşmak yerine daha öte şeyler de mi yapabilecektik? Evet artık daha öte bir yerlerdeydik artık sadece fotoğraf stüdyolarına veya elimizde ayrıca gezdirmemiz gereken bir fotoğraf makinasına ve bu fotoğraf makinasının içine koymamız gereken 24 ‘lük , 36 ‘lık pozlara ihtiyacımız yoktu.

Artık istediğimiz yerde isteğimiz an ve poz boşa gitmesin kaygısı taşımadan istediğimiz kadar fotoğraf çekebilirdik sadece fotoğraf mı peki ? Tabiki hayır artık en yakın dostumuz olmuştu telefonlarımız yanlız kaldığımızda ilgimize göre oyun yükleyip oynayarak vakit geçirebildiğimiz, kaybolduğumuzda nerde olduğumuzu öğrenebildiğimiz , kendi şehrimizde bile bilmediğimiz adresleri bilip bize tarif eden , bir çok uygulama sayesinde çaldır kapat kontör gitmesin derdi olmadan istediğimiz kadar konuşabildiğimiz konuşurken kilometrelerce uzakta olan kişiyi hem görüp sohbet ettiğimiz hatta yan yana olmasak bile oyunlar oynayabildiğimiz , mesaj yazarken karakter sıkıntısı yaşamadan bol bol yazıp derdimizi, sevincimizi paylaşıp aşkımızı haykırabildiğimiz , en özel anlarımızı videoya alıp yıllar sonrasına saklayabildiğimiz, aklımızda ki her soruya anında cevap bulabildiğimiz , hatta ders çalışabildiğimiz, haber okuyabildiğimiz ve bunlar da yetmezse işsizsek iş başvurusu yapabildiğimiz , işlerimizin takibini yapabildiğimiz ve daha da önemlisi para kazanabildiğimiz bir döneme taşıdı akıllı telefonlar bizi artık cevabını siz verin sizce ne kadar akıllı bu telefonlar??

“Akıllı Telefonların Yaşamımıza Katkıları” için bir yanıt

Ben pek alışamadım bu akıllı telefonlara nedense :) fakat işimiz gereği alışmak gerekiyor. Yararlı bir teknoloji ama bizim için zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.