Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi Türkiye üzerine

15 Temmuz istanbul Caz Festivali ve Aynur Doğan

Üzülüyorum, neden mi ? Yazarlarımızın daha ne konseri olduğundan bile haberinin olmadığı bir konu hakkında densizce konuşmalarından ötürü. 15 Temmuzda istanbul da Caz Festivali kapsamında bir konser veriliyor. Konserin ismi “Müjeres de Agua – Suyun Kadınları“. Bu konsere Akdenizin divalarının katıldığı tanımıda yapılıyor ayrıca resmi sitesinde. Komik neden mi? Türkiyede akdeniz bölgesi adına düzenlenen bir konserde türkçe şarkı yerine kürtçe şarkının söylenmesi. Kürt sanatçıya karşı değiliz, kürtçeyede karşı değiliz ama koskoca akdeniz bölgesinden Türkçe şarkı yada türkü şöyelecek bir tanemi kadın bulamadınız ey reziller. Resmen acımız üstüne acı katip, olay çıkartmak için yapılmış bir kumpaz, komplodan başka birşey değildi bu. Aynur doğan ismini duyan o konsere türkçe şarkı dinlemek içinde gider. siz türkçe şarkı beklerken sadece kürtçe şarkıların söylenmesi üzmez mi bizi ? bu nedemek oluyor ? Benim ülkemde benim bölgem adına bir konser veriliyor ve bu konserde türkçe şarkı söylenmiyor, üstüne 13 şehidin verildiği bir günde sadece kürtçe şarkı söyleniyor. Bazı kesim diğer diller için neden tepki gösterilmedi tarzında eleştiri yapmasın lütfen, konu Türkiye içindeki bir sorunun temelini oluşturan, insanları ayıran bu iki yüzlülük tablosu. Kürtçe, türkçe bizim için kardeş diller, ama ana dilimizde de neden yer verilmediği konusu bizi delirten, sandalyeleri, petsişileri protesto aracı olarak kullanmamıza neden olan şey..

Şimdi kendini bilmiş ve alim ilan eden gazete veya website yazarlarına sesleniyorum. Biliyorum entellektüel takıldığınız kadar konuyla biraz ilgilenseniz bunun ne kadar kışkırtıcı bir durum olduğunu anlar, o konserde Aynur doğan’ı protesto edenlere hak verirdiniz. Neden türk sanatçı yoktu? ve neden türkçe türkü veya şarkı söylenmedi? Bunun sorularını sormadan direk gündemi takip ediyorum desinlerine gelip, gündemde kalma çabalarınızdan başka bişey değil bu dalkavukluğunuz. Hala Aynur doğan’a sahip çıkıp türkçe’nin akdenize özgü bir konserde neden kullanılmadığını sorgulamayanlar, kendi bilmişlikleri içinde kaybolmuşlar.

Konserde bulunanların isimlerinide yazayım, buyrun acınası durumun siz de farkına varın:
Javier Limón gitar
Buika vokal
Aynur vokal
Rita vokal
Gkykeria vokal
La Shica vokal
Montse Cortes vokal
Sandra Carrasco vokal
Ali Amr kanun
Ivan “Melon” Lewis piyano
Ramon Porrina vurmalı çalgılar
Piraña vurmalı çalgılar

Komik değilmi :) türk sanatçısı yok, türkçe şarkı yok, türkçe türkü yok. ama ne hikmetse kürtçe var. İşde kürtçeye sahip çıkan biri olarak bu beni çok ama çok sinirlendiriyor, çünkü Ülkemizin böyle bir konuda kumpasa getirildiğinin açık ve net göstergesidir bu liste..

Dünyaca ünlü bir ismin konser vermesi, gramı ödülleri kazanmış olması, türkiyede akdeniz bölgesine özgü bir konserde türkçe yerine kürtçenin kullanılması, sizce ne kadar anlamlı yada ne kadar mantıklı? Türkçenin o konserde yer alması gerekmezmiydi? Neden sadece Kürtçe şarkılar söylend? Neden.. Bunlara cevap verdiğinizde bay ve bayan bilmiş gazete yazarları gerçeği anlayacaktır.

Tipik protesto eden grubu taslayan bu entellektüel kesim, oturdukları yerden ya araştırmaya üşenmişler, yada başka yazarların yazılarını okuyup, gündemdeki tepkiye göre yazı yazmayı iyice benimsemişler. Bunun geri kalmış beyinlerinde yer ettiğine eminim ama milyonlarca okuyucunun olduğunu düşünürsek insanların beyinlerini yıkamanıza izin vermeyeceğimizide kara cahil kafanıza sokmanızı BAĞIRARAK sarfediyorum. Kusura bakmayın Balçiçek İlter herşey Psikiyatr Cem Mumcu’nun dediği gibi değil, bağırmak bazen karşınızdakinin anlama sorununu yıkmak için yapılabilecek bir tepkide olabilir. Korkudan değil, insanlardaki kara cahil düşünceyi ortadan kaldırmak içinde yapılabilir..

Sözüm ona entellektüel yazar kesimine burdan bir kaç mesaj vermekte fayda görüyorum. Gündemi iyi takip diyorsunuz, halkın gidişatına göre birşeyler yazıp, insanları belli yerlere çekme çabanızı anlıyorum, zaten satılmış bir medyada satılmamış çalışanın olması biraz anlamsız olurdu. ancak düşüncelerinizi satarken dikkatli olun, herzaman onların karşısında doğrularıda yazacak bir kaç yazar mutlaka olacaktır ve o zaman bulunduğunuz entellektüel sandalyeden yer masalarına düşersiniz. ki bundan utanmanıza gerek yok, geçmişten ders çıkarın, o size yol gösterir..

Satılmış medya, satılmış yazarlar ve anlamadan yazan entellektül geçinen diğer kesime hitaben yazılmıştır…

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“15 Temmuz istanbul Caz Festivali ve Aynur Doğan” için 9 yanıt

Ne saçma argümanlar sıralamış anlamakta zorluk çekiyorum. Türkiye’deki her konserde mutlaka bir Türk mü olmalı. 13 şehitle Kürtçe şarkı söylemenin ne alakası var. Söylenen sözleri ne olduğu bilmeden terörler nasıl bağdaştıyorsun anlamadım. Asıl insanların kokuşmuş ırkçı söylemlerinle yıkamaya çalışan sensin bence. Gerçi artık bu yazıyı yazan birine birşeyler anlatmak imkansız, çünkü tüm muhakeme kabileyetini ırkçı argümanlar oluşturmaya harcayan birine empati yap demek saçma.

Nasıl bir zihniyetle bu yorumu yazdığını anlamıyorum gerçekçen, ben söylenen kürtçe şarkıyı terörle bağlaştırmadım dikkat edersen akdenize özgü bir konserde nasıl olurda türkçe şarkı söylenmez ve nasıl olurki tamda 13 şehidin verildigi, kir kaç gerizekalılın özerklik ilan ediyoruz dönemine denk geliyor? Sizin düşüncenizde olmayan herkese karşınız, bu bir gerçek, çünkü konuda işinize gelmeyen kısımlar ile ilgili tek bir yorum bile yapmamışsınız, yillardır hep yaptığınız şeyi, bizi suçlamaya çalışmışınız.

Ben konunun dengesiz bir döneme denk getirilmeye çalışıldığını vurguladım, siz tutup ırkçılıkla bizi suçluyorsuz.

Nasıl olurda Akdenize özgü özel bir konserde birçok dilde şarkı söylenirken, türkçe dilinde şarkı şölenmedi ? Bu normal bir zamanda olsa asla sorun yapmam, konseri düzenleyen, sözüm ona ünlü grami ödüllü sanatçının seçimidir, kararıdır derdim. Ama denk getirildiği güne bakarmısınız: 13 şehit verliyor -> bir kaç salak kütler adına konuşarak özerklik ilan ediyor (milyonlarca kürt’ün ne düşündüğünü bile umursamıyorlar) ->üstüne türkleri kışkırtmak ve olay çıkartmak için bu tarz konularla ortamı geriyorlar.

Bunu anlamak lazım. Irkçılıla suçladığınız kişi sizin kimliğinize, sizin adınıza özerklik isteyen dalkavuklardan daha çok sahip çıkıyor ve kürtçe dilinin atalarımızdan bize miras kaldıginı, kürtlerin örf, adetlerini yaşatılmasını, unutulmamasını savunup, sahip çıkmaya çalışıyor, bunuda her olumsuz yoruma ve suçllamaya ragmen sonsuza kadar destekleyeceğini unutmayın..

Siz bizi her zaman düşman olarak görsenizde, biz aramızdaki tarihi kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek için herşeyi yapacağız.

Bence yine gayet art niyetli yorumlar:

Şöyle demişsiniz;

Ama denk getirildiği güne bakarmısınız: 13 şehit verliyor -> bir kaç salak kütler adına konuşarak özerklik ilan ediyor (milyonlarca kürt’ün ne düşündüğünü bile umursamıyorlar) ->üstüne türkleri kışkırtmak ve olay çıkartmak için bu tarz konularla ortamı geriyorlar.”

1. O konserin içeriği aylar öncesinden belliydi
2. O güne denk gelmesi çok kötü bir tesadüften başka bir şey değil.
3. Özerklik ilan edenlere gösterecekleri tepkiyi gidip sanatını yapanlara göstermek, hele ki ağzından sadece Kürkçe çıktı diye göstermermek. Sokakta molotof atan zeka seviyesi düşük adamlardan hiç farkı yok.

4. Akdeniz’e özgü birşey yapılsa da Türkiye da yapılan bir konserde mutlaka Türkçe olacak diye bir mantık ancak ırkçı bir mantık olabilir. Daha kolay anlamanız için şöyle bir örnek vereyim. Kafkas müzik festivali olsa Çeçen, Gürcü, Laz şarkıları söylenirken niye Türkçe söylenmedi diye yaygara mı çıkartacaksınız? Tek yapmanız gereken bu örneği yakın hissettiğiniz başka bir örneğe taşımak; empati.

Eğer siz de bunları savunuyorsanız diğer özerklik açıklayan iki yüzlüler gibi siz de kardeşlik falan diye lafları sarfederek gerçek amacınızı saklıyorsunuz.

sonuç olarak eğer komplo teorilerinizi ve bilinçaltı korkularınız mutlaka paylaşmak isterseniz ( ki hakkınızdır) bunları teori ileri sürüp sorular sorarsınız , bunu anlarım.

Ama kalkıp daha organizasyonu ve yapılış şeklini analiz etmeden bunları birer kesin yargı şeklinde yazarsanız ona her zaman şuanda yaptığım gibi itirazım olacaktır.

Son bir not yazınızın içinde o kadar fazla siz-biz kullanıyorsunuz ki bilinçaltında bile bir ayrımcılık çok rahat hissediliyor. Özne kullanımınız çok; o , şu , bu şekilde ayrımları istemeden yapıyorsunuz. Size bir tavsiye; eğer gerçekten içten hissesiyorsanız; genel tanımlardan ziyade spesifik tanımlar yapalım ki Caz festivalindeki gibi her Kürtçe konuşanı PKK’lı zanneden bir zihniyette olmadığınız ortaya çıkabilsin.

Konsere gittinizmi ? yada izlediniz mi ? bir kaç arkadaşım ilk kürtçe şarkılarda sorun yoktu, hersey normaldi dedi ve yine kürtçe şarkı söyleyince otam gerildi. Bunun üstüne Aynur Doğan’ın zafer işareti yapması insanları iyice çıldırtdı.. Bunuda okuyabilirsiniz: http://www.makaleci.com/duydunuz-mu-fatih-altayli-bize-dangalak-diyor.html

Ve belirtmekte fayda var giden arkadaşlarımın çoğu Buika için o konsere gitmişlerdir. Aynur Dogandan en azından benim tanıdıklarımın haberi, bilgisi bile yoktu.. Orda olacağından değil, kürtçe şarkı söyleyeceğinde, yada kürt sanatcıı olduğundan. Bunu bilselerdi, yine giderlerdi ancak en azından süpriz olmayacaktı.

Ayrıca konsere gittinmi bilmiyorum ama Aynur Doğan’ın yaptığı zafer işaretinin ortamı daha cok gerdiğinden haberin yoktur sanırım. Her şeyin dişinda kürtçeyi asla pkk ile özdeştirmedim, hiç bir zaman. Bazı zamanlarda denk getirildiği dönemlerde insanların acıları taze iken ne yapacağını bilemez. Belkide bu zayıflığımızı kullanıyorlardır.

ancak yinede görüşlerini paylaşıp, eksik tarflarımızın olduğunu göstediğin için teşekkürler. Nitekim hatasız kul olmaz, bu hatalardan ders çıkarmamızdır önemli olan..

Bu ülkede kürtleri bizden ayırmak isteyen olursa sava çıkartırız, çünkü kimse bizi kardeşlerimizden ayrı koyamaz. Bunu yapacak olanlar içimizden olsada birlik olmak en iyi çözümdür.

Konsere gittim oradaydım. Ortamı da çok açık şekilde soludum.
Şunu belirteyim; zafer işareti Kürtlere özgü birşey değildir ya da solculara. Dünyada herkesin kullandığı ve bildiği bir işarettir. Ama dedim ya bilinçaltı Kürtçe şarkı + zafer işaretini görünce PKK’yı yapıştırıyor. Aynısından bir örnek : Bakınız Ahmet Kaya örneği ( ya da şöyle diyim daha popüler olduğu için daha iyi bilinir; Çatal tabak fırlatma ustası Serdar Ortaç). Bir örnek daha; Türkiye’de birçok ilde basın açıklaması yapan sarı-kırmızı renkleri barındıran önlükler giyen gençlere daha ne dediğini dinlemeden ülke düşmanı -pis komunistler diye saldıran kitleler…

O yüzden lütfen birçok insanın yaptığı önyargı, semboller üzerinden yargılamalar, empati kurmadan hükümler vermeyelim.
Hele orda değilken 3.kişilerin aktardıklarını gerçek olarak hiç almayalım.

Tek yapmamız gereken tepkilerimizi daha demokratik şekilde göstermek; yazmak , tartışmak, meclise temsilci seçmek, insanların herşeyi tartışabilmesi için demokratik ortamlar yaratmak. Başka dilde bir şarkı /türkü söylediği için yuhalamak, minder atmak, küfür etmek, yaftalamak, öteki /beriki demek değil.

Bunları yapamazsak ortalık kardeşlik diyip alttan tekmeyi indirenlere ( hala onlarda) kalacak. Brilik beraberlik haritadan değil , zihinlerimizden başlamalı.

zafer işareti dedigin olay her pkk propagandasinda, sloganlarinda, gosterilerine yapilan bir isaret. Dedidin gibi sadece belli bir kitleye ozel isaret degil, ancak Bir konserde neden zafer isreti yapilir?? artik her pkk gosterileridne gormeye alistigimiz icin bilinc altimiza yerlesmis bir ifade sekli gibi geliyor. Yinede soralim. Bir konserde (ozellikle ozerklik ilanindan ve 13 askerin sehit edilmesinden sonra) neden zafer isareti yapilir ? Sence bir anlami varmiydi ? yokmuydu ? Zihinlerde birlik baslayacaksa bunu herkesin benimsemesi gerek, sadece Turklerle, tek tarafla olacak is degil.

Tekrarlıyorum zafer işaretini PKK ile ilgili yerlerde görmen bu işareti her kullanan kişiyi PKK’Lı yapmaz!

Ayrıca zafer işareti her yerde her zaman da yapılabilir. Eğer festival veya konserde neden diyorsan tarihin en büyük konserinin yapıldığı Woodstock festivalinde zafer işareti 60000 kişi tarafından yapılmıştır. Woodstock hippiler olarak bilinen dünyanın en pasifist insanlarını (anti -militarist) sembolize eden bir festivaldir ve 69 kuşağının en büyük sembölüdür. O yüzden sadece orada yapılan zafere işaretine anlam yüklemeye çalışmak yerine olaya art niyetle yanaşmamak gerekiyor bence.

Aslında konserde zafer işaretini duygusunu (öfkesini, nefretini değil; çünkü konserde Aynue’un öyle bir öfkesi yoktu) dışa vurmak için yapanlara değil , bunu yaparken iki parmağının arasından karşıdakine nişan alanlara sormak lazım! Bunlar her türlü malzemeden kin, nefret ve savaş çıkarabilecek kişilerdir.

Herkesin bu birliği benimsemesi gerekir derken ise de ( yine senin gibi Türk- Kürt diye ayırmadım farkındaysan)
öteki -beriki ayrımına yine girmedim. Tanımlar üzerinden giderek; kişiler , ırklar , onlar bunlar diyerek değil.
Bu Tüm Türkiye’nin sorunu Türkiye’deki herkes düşünce yapısını tekrar gözden geçirmeli.

Şekillere, aha tam üzerine geldi, kesin bunlar kasten yapmıştırlara değil; samimiyete ve bilgiye güvenmek lazım.Gaza gelmelere , galeyanlara değil.

Ben ne diyorum sen ne diyorsn :) dostum yazmak için yazma, kafandakileri ve daha önce yazdıklarını aynen tekrarlıyorsun, 10 kere aynı şeyleri okutturdun bana :) 69 senesine gitmene gerek yoktu, sorduğum soru açık: bir konserde şarkıyı söyleyen kişi neyi zaferini işaretii yapıyor olabilir ? Neden yapıyor bunu. Sanatçıysa sanatçılığı ile kalsın, bıraksın zafer, kazanmak, kaybetmek olaylarını, siyaset veya savaşanlar yapsın.

Ben kimseyi ayırmıorum ayrıca, türk-kürt , sen ben, o bunlar şunlar Bu kelime oyunlarını bırakıp, konu üzeriden gitmek en iyisi. Yıllardır aynı dava geldi, gidior, aynı şeyler konuşuluyor. Sen beni ayırdı, ayrı tuttun, ayrı konuştun. Ya inan sürda iki cümle kuracam sizi kırmaktan o kadar çok korkuyorumki iki kere okuyorum. sizce bu iyi mi kötümü ? yanlış anlaşılmak, isde en büyük saçmalık bu. Bizde yanlış anlaşılıyoruz, konu bundan ibret..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.