Sen eksiktin Lo-L

Şimdilerin modası bu ”Leauge of Legends” halbuki daha dün knight oynuyordu bu çocuklar. Peki ya ”CS” yide mi bu kadar çabuk unuttular.Bu yazımda sizlere bu çocuklar diye tanımladığım insanlardan bahsediceğim.

Nerden başlasam boş. Bu online oyunlar bir dönemi mahvetti. Anımsadıklarımdan bir kısmı şöyle ki lise 2. sınıfta okulun  ilk dönemleri Knight Online diye bir oyun. Ders anlatmaktan aciz öğretmenlere sahip bütün liselerdeki öğrencilerin hepsi bir dönem buna bulaşmıştır şüphesiz. Gelin görün ki o dönem bu oyuna bulaşıp sınıfta kalmayan tek adam bendim ne yazık ki. Oyunu biraz açmak gerekirse kendi hesabınızda seçtiğiniz bir karaktere sahip oluyorsunuz ve bu karakteri güçlendirmek, seviye atlatmak için sürekli bir uğraş veriyorsunuz. Sistemin kendisi online bir server ağıyla canlandığı için sizin başından kalktığınız en erken saat, başladığınız zamanla arasındaki fark beş saat oluyor. Sistemin sürekli bir karmaşasında ve sürekli bu saçma sapan sınavlarla kendini ispatlamak zorunda kalıp başarısızlığa uğrayan çocukların hepsi bu oyunları dünyalarının merkezlerine yerleştiriyorlar. Çünkü bu oyunlar görsel içeriklerinden tutunda bir şeyde iyi olmanın ve kendi olurken çekinmemenin, bu sanallığın verdiği bir tutkuyla başlıyorlar her yeni güne.

Birşeyler değişir sanmıştım ben üniversteyi kazandığım zamanlar. Fakat o zaman da ”Dota” bulmacısıyla karşılaştım. Bu oynun Knight’tan farkı bir karakter yerine bir kaç kahramana(hero) sahip oluyorsunuz. World of warcraft’ın bir yan sürümü olan bu oyun diğer online oyunların aksine maç başına işliyor. İki takım halinde oluşan bu süreç oyuna göre  20 ile 40 dakika arasında değişiyor. Her takım 5 oyuncuya(player) sahip oluyor.İşte bunlardan biri sizsiniz. Bu farklı tarzıyla can cekici olmasına rağmen biraz daha ”CS” tadında kalmış ve bir hesaba sahip olmuyordunuz. Zamanın kurnazları bu açığı görmüş olacaklar ki aynı oyun tarzı LoL ile hesap eklenip, seviye atlama imkanı verilmiş. Daha açık konuşmak gerekirse aynı oyun tarzı yeni görsel içeriklerle daha bağımlı hale getirilmiş. Üniversiteler arası oyuncuların turnuva maçları, cosplayerlar , usta oyuncuların blogtv benzeri yerlerde taktik anlatımları, LoL maçı anlatan spikerler derken fark edilmeyen yeni rantlar oluşturuyor. Sistem sizin hem zamanınızı, hem  karakterlerinizi güçlendirmek için paranızı çalarken, bir yandan da emeğinizin karşılığını kendine maddi olanak  olarak sağlıyor. Belki de bu kadar ince ayrıntılar öznellik tablolarından fark edilmediği için sorunsuz çalışıyordur.

Peki ya sizce  bisikletin zincirleri olmasaydı yine de işimize yarar mıydı?

Bu yazı Genel Konular, Günlük hayat, İnternet Dünyası, Türkiye üzerine kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın