Özgün makale nasıl yazılır?

İnternette bir blog sitesi oluşturup bu siteden bir çok özgün makale yayınlamak isteyen arkadaşlar gördüm ve böyle bir yazı yazmak gerekliliğini hissettim. “Kendi yazdığımız her yazı özgün sayılır mı ? “, “Özgün makale yazmadan önce neler yapmalı?” gibi sorulara bu yazımda cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle bir özgün makale yazmaya başlamadan önce yazacağımız konuyla ilgili Google ‘ da hızlı bir araştırma yapmamız gerekiyor. Bu araştırma sırasında özgün makale yazacağımız konu ile ilgili daha önce neler yazılmış , nelere değinilmiş , nelerden bahsedilmiş ; nelerden bahsedilmemiş gibi önemli noktaları aklımıza veya herhangi bir yere not etmeli ve özgün makalemizi hazırlarken bunları gözönünde bulundurmalıyız. Araştırma yaptığımızda çıkan sonuçlardaki yazıları aynen kendi yazımıza eklemek ; en yanlış iş olacaktır. Onun yerine eklemek veya düzeltmek istediğimiz bir şey varsa onları yazıp diğer konulara değinmek bizim için daha faydalı olur.

Özgün makale hazırlarken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus , anahtar kelime yoğunluğudur. Yazı sırasında ; yazıdaki en önemli anahtar kelimeleri belirtmek amacıyla , bu kelimeleri  <strong> tagıyla ayırt ettirmeli ve Google ‘nin bize ziyaretçi getirmesini beklemeliyiz. Özgün makalemizde doğru anahtar kelimeleri , doğru sıklıkla kullanırsak emin olun ki Google bizim yazımızı sevecek ve aramalarda bizi üst sıralara çıkaracaktır.

Bunlar dışında bir kaç ufak ipucu vermek gerekirse ; yazılarımızda mutlaka paragraf kullanmalı , gelişigüzel yazmamalıyız. Noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına önem vermeli ; okunaklı , anlaşılır bir yazı yazmalıyız. İçerik olarak da okuyan kişinin anlayabileceği , günümüz Türkçe’siyle ve gündem sözcükler kullanarak yazılmış bir yazının beğenilceği konusunda bir ipucu vermiş olayım.

Bunun dışında söyleyebileceğim ; yazınızı yazarken ziyaretçi empatisini mutlaka deneyin. Örneğin ; “Ziyaretçi ne ararken bu yazıyı bulmalı?” şeklinde bir düşünce ile ziyaretçinin arama kutusuna yazdığı sözcük veya sözcük öbeklerini yazınızda doğru bir şekilde kullanmanızda sizin için faydalı olacaktır.

Bir başka ipucu ise , yazınızda kullandığınız bir sözcüğün eş anlamlısı da varsa , ziyaretçi belki  Google ‘de o sözcüğün eş anlamlısını aratır diye düşünerek , o sözcüğün eş anlamlısına da yazınızda yer vermelisiniz. Böylece ziyaretçilerin sizin sitenizi bulması daha da kolaylaşacaktır.

Özgün makale ( orjinal içerik ) yazarken bu hususlara dikkat ettiğinizde o makalenin ziyaretçiler tarafından rahatlıkla bulunduğunu ve okunduğunu göreceksiniz. Yazıda verdiğim ipucular denenmiş ve olumlu sonuçlar almış yöntemlerdendir.

Eklemek veya düzeltmek istedikleriniz varsa yorum alanından lütfen bildiriniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bu yazı Amo-Seo-PR kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Özgün makale nasıl yazılır? için 7 cevap

 1. delihayalim der ki:

  Teşekkür ederim önerileriniz çok güzel sn. webmakale
  saygılarımla,
  arzu koç

 2. ukash der ki:

  gerçekten güzel bir paylaşım oldu makale yazımı ile kafamı kurcalayan bi kaç soruya bura cevap buldum teşekkürler.

 3. ucuz ukash der ki:

  bu kaday detaylı hiç bakmamıştım bu konuya güzel konu ellerinize sağlık

 4. Gerçekten yararlı bir yazı olmuş hocam ellerinize sağlık

 5. plaket der ki:

  bilgi için teşekkürler faydalı bir yazı olmuş..

 6. Kanvas Tablo der ki:

  Güzel Açıklamaydı Teşekkür Ederim.

 7. uğur der ki:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın