Neoproterozoik Dönem!

NEOPROTEROZOIK (neoproterozoic)

515 milyon yillik bir tas!

‘Neoproterozoic Era jeolojik’ zaman birimi 1000 için 542,0 ± 1,0 milyon yil önce basladi. Resmi ‘Proterozoic’ sonsuzluk ve ‘Terminal Era’ (ya da gayri resmi ‘Precambrian öncesi’) , bu daha da ‘Tonian’, ‘Cryogenian’ ve ‘Ediacaran’ dönemlerine bölünmüştür.

stueck_2
Yaklasik 542 milyon yillik oldugu saptanmistir!


En agir ‘glaciation’ ve ‘jeolojik’ kayit bilinen ve sirasinda meydana gelen, ‘Cryogenian’ zaman buz tabakalari ekvatora ulasti ve olusan olasi bir ‘Kartopu Dünya’ meydana geldi.
Cok hücreli yasamin ilk erken fosil kalintilari ‘Ediacaran’ olarak, o dönemden kalma ilk hayvan kalintilari dahi bulunmaktadir…

Arastirma/Ceviri: Cemcemi Cem-Yakup ICIK

ICIK Yakup hakkında

O, Güzel Sanatlar, Dünya Edebiyatı ve Veciz Sözlere ilgi duyar.
Bu yazı Bilimsel Makale, Doğa ve Yaşam, Hayvanlar, Makaleci.com Hakkinda kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Neoproterozoik Dönem! için 3 cevap

  1. Makaleci der ki:

    hocam kusura bakmayin bu yazi yayinlanmamislar arasindaydi simdi farkettim, nasil gozumden kacmis anlamadim..

  2. ICIK Yakup der ki:

    önemli degil selcuk! arama motorlarinda toplamaya basladigimiz “pangea” ile ilgili türkce bilgilerin kisitli olmasini göz önüne alarak cem kardesimle yaptigimiz bir dizi arastirmalarin baslangici diyebilirim “neoproterozoic” ilerleyen zamanlarda “ana etiket kavramlari” daha da acip türkce bilgilere dönüstürmeyi düsünüyoruz…

    sevgilerimle

Bir Cevap Yazın