İslamiyetten Önce Arap Yarımadasının Durumu

İslamiyet öncesi Arap Yarımadası, diğer kıtalarda olduğu gibi karışıklık içerisindeydi. Bu bölgenin en önemli bölgeleri Hicaz, Yemen ve Necid idi. Özellikle Yemende halk için tarıma elverişli topraklar bulunuyordu. Necid bölgesinde ise hayvancılıkla uğraşılıyordu. Hicaz bölgesinde ise Mekke, Medine ve Taif şehirleri bulunuyordu, bu bölgelerden önemli ticaret yolları geçmesi onları ekonomik olarak diğer yerlerden üstün kılıyordu.

Arabistan’da İslamiyet öncesinde yıldızlara güneşlere tapma, putpereslik, Hristiyanlık, Musevilik ve Hz. İbrahimin dini olan Haniflik dinine inanan insanlar bulunuyordu.

Yaşayış şekilleri ise kabileler biçimindeydi. Her kabilenin başında şeyh adı verilen reisler bulunurdu. Kabileler aynı kökten gelen ailelerden oluşurdu.

islamiyet

İslamiyetten Önce Arap Yarımadasının Durumu

Arap ailelerinde söz sahibi erkekti ve erkeklerde çok eşlilik görülürdü. Kız çocuklarına ise eğer verilmez, hakkı bulunmaz, miras hakkından yararlanamazdı. Kız çocuk babaları, kızlarını diri diri toprağa gömecek kadar vahşet içindeydiler.
Kabileler arası sık sık kan davaları olurdu. Halk köleler ve hürler olarak ikiye ayrılmıştı. Köleler mal gibi alınıp, satılırak ticaret malı olarak kullanılırdı.
Şehirlerde yaşayanlara medeni, çöllerde yaşayanlaera ise bedevi denmekteydi. Bedeviler göçebe olarak yaşarlar ve hayvancılıkla uğraşan kısımdı. Çöl şartlarına dayanıklı deve, koyun, keçi ile beslenirlerdi. Medeniler ise tarım ve ticaretle uğraşırdı. Arap yarımadasındaki en önemli tarım ürünü hurmaydı.

Konuşma ve yazı dili olarak Arapça kullanılırdı. Ticari ve toplumsal hayatın en önemlisi, Mekke civarında kurulan Panayırlardı.

Mekkede yaşayanlar kervan ticareti ile uğraşır, gelen malları Suriye ve Mısır’a taşırlardı. Ticaretle uğraşanlar zenginleşir ve halk tarafından itibarlı olarak kabul edilirdi.

KRMVC hakkında

Kullanıcı hakkında biyografik yazi..
Bu yazı Geçmiş Tarih, Genel Konular, Günlük hayat, İslam Dini, Orta Doğu, Toplumsal Konular kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İslamiyetten Önce Arap Yarımadasının Durumu için 37 cevap

 1. esra erdoğan der ki:

  açık ve net almam gereken bütün bilgiyi aldım bu siteyi kim açtıysa teşekkür ediyorum

 2. tuhana ebrar der ki:

  yaa bu sıte ne guzel sayesınde bı odev yapabıldım kac saat boyunca arayıpda:)))!…

 3. aysenur köse der ki:

  süpersiniz yaa ilk defa ödev yapmaya kalkıştım onu da becerdim galiba .. :))) tarih dersinin konularıda anlatcam..yuuppii

 4. sevnur dağlı der ki:

  arap yarımadası (sina yarımadası): Kızıldeniz ve Basra nehirleri arasında kalan bölge.

 5. Makaleci der ki:

  @sevnur dağlı: Tesekkurler bu bilgi icin..

  • elif yılmaz der ki:

   Ne kadar saçmaladınız… Eğer bunu baştan okusaydınız anlarsınız.ve doğru cevap yazardınız…………………………..? Bida ödeviniz olunca doğru okuyun ozaman yazın akılsızlar……..?Hoşçakalın bidakine görüşmek üzere.?

 6. brenda der ki:

  ben tüm istediğim bilgileri buradan aldım ama sizden bir şeynşsterimm buranın kurucusu bize kendini belirrtsinn yine sölğyorumm süperrrrrr siteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 7. Makaleci der ki:


  brenda:

  ben tüm istediğim bilgileri buradan aldım ama sizden bir şeynşsterimm buranın kurucusu bize kendini belirrtsinn yine sölğyorumm süperrrrrr siteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Tesekkurler :)

 8. fatih der ki:

  abiler sagolun siz olmasanız hocadan kötegi yemiştim. <3

 9. halil konak der ki:

  saolun bu ödevide yapmasaydım disinline geitcektim xd

 10. fatmanur der ki:

  çok güzel site tam aradağım şey

 11. şeyma der ki:

  numara numara olarak gösterebilirmisiniz

  • ömer der ki:

   ben tüm istediğim bilgileri buradan aldım ama sizden bir şeynşsterimm buranın kurucusu bize kendini belirrtsinn yine sölğyorumm süperrrrrr siteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 12. AyseL der ki:

   

   

 13. kağan der ki:

  çok güzel bilgiler var şimdi buna çalışıp sınıfa bilgi vericem. her istediğin var.çokgüzel…

 14. kağan der ki:

  çok güzel özetlenmiş bilgi var

 15. alin der ki:

  ama bu ödev sitesi bencede mükemmel

 16. hakan der ki:

  bence bu odev sitesi çooooooooooooooooooooooooooook mukemmel

 17. elif yılmaz der ki:

  Gerçekten çok güzel oldu. Öğretmen vallahi bayıldı ödevime. Dayanamadı bir daha verdi. gene yaptım10000000 bu kadar puan verdi. Çok teşekkür ederim. İyi geceler size ben yatıyorum yorumlarınızı bekliyorum….? ANNENİZE SELAM SöYlEyİn ARKADEŞLERRRRRRRRRRRRRrRRRR?

 18. sena çakır der ki:

  ödevimde yardımcı oldu yaniiiiiiiiiii

 19. şevval kurak der ki:

  ben hiç bu kadar yarar verici bir site görmedim süperrrrrrrrr sizlere ve bana bilgi veren bütün herkese teşekürller

 20. berrak der ki:

  Çok güzel bir site inanınki ödevlerime hep yardımcı oldu hayatımda bu kadar eğitici bir sayfa görmemiştim sizlerde tavsiye ederim kesinlikle sözlerinde bi sayfadan yararlanması lazım

 21. nur yerlitaş der ki:

  Listeleyın ayolĺll

 22. efendimmm der ki:

  güvenemiyom yani

 23. efenimmmm der ki:

  güvenemiyom yanii

 24. canan parlak der ki:

  bencede süperrrrrrrr herkese tavsiye

 25. sinan tunç der ki:

  okuyun anlayın tmm yoksa boş kankiler

Bir Cevap Yazın