Durdurulamayan Dosya Paylaşım Ağı “Tribler” Telif Hakkı Sahipleri İçin Büyük Sorun

Merhabalar,

İlk çeviri makalemle karşınızdayım. Dilim döndüğünce ve İngilizce’m yettiğince makaleyi Türkçeleştirdim. Buyrun:

Telif hakkı sahipleri, Dünya’nın en büyük dosya paylaşım ağlarından birisi kapandığında büyük bir zafer kazandıklarını düşündüler. Megaupload Dünya genelindeki dosya paylaşım trafiğinin %30 ile %40 arası bölümünü barındırıyordu, ama yeni bir araştırma gösterdi ki sitenin kapatılması korsan dosya paylaşımını yavaşlatma konusunda hiçbir şey yapmamıştır. Eskiden beri “radara yakalanmadan uçan” farklı bir ağ şimdi gün yüzüne çıktı. Bu da telif hakkı sahipleri ve onların içerikleri için en büyük tehditlerden birini teşkil edebilir. Fazlası için okumaya devam edin.

“Tribler” tamamen dağılmış bir peer to peer (P2P, kişiden kişiye) dosya paylaşım ağıdır. Programı yazan kişi “onu devirmenin tek yolu interneti devirmektir” diyor.

Tribler beş yıldır geliştirilmekte olan bir torrent istemcisi ve programı geliştiren Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesindeki araştırmacılara göre ilk yapıldığından bu yana %100 gelişme gösterdi.

Standart torrent istemcileri içeriği torrent sitelerinde bulur ve indirir, Tribler ise gerçek P2P teknolojisine dayanır ve hiçbir ara sunucuya ihtiyaç duymaz. Tribler yüklendiğinde kullanıcıların bilgisayarları, Tribler çalışan diğer bilgisayarlarla doğrudan iletişim kurar.

Programı yazan Dr.  Pouwelse TorrentFreak sitesine verdiği son röpötajında “Bizim bilimsel araştırmamızın temeli sınırsız bilgi paylaşımını kolaylaştırmaktır” dedi. “Biz sadece güvenilmez sunucuları sevmiyoruz. Geçtiğimiz altı yıl boyunca Tribler ile hiç kesinti yaşamadık çünkü DNS, web sunucusu ve arama portalı gibi zayıf kuruluşlara güvenmedik.”

Megaupload ve sahibi Kim Dotcom’u devirmek için birçok kıtada geniş çaplı bir soruşturma ve koordineli bir çaba sarfedildi. Amaç basitti; Tribler gibi merkezi olmayan sunuculardan gelen tehdidi durdurmak! Telif hakkı danışmanlık şirketi olan Morgenelli Group’un kurucusu Joe Morganelli, Tribler gibi gerçek P2P istemcilerin kullandıkları torrent yolunu değiştireceklerini düşünüyor. “Bu da yetkililer ve Telif hakkı sahipleri için korsanla mücadeleyi son derece zorlaştırıyor.”

Morganelli BGR’ye verdiği bir röpörtajda “Merkezi bir konumu olmayan kişileri takip etmek çok çok önemli” demişti. Geçmişte bu yaklaşımın korkunç etkili olmadığını kabul ediyor ve ekliyor “Milyonlarca insan varken tek bir kişi üzerine Haçlı Seferi düzenlemek çok az etki yapıyor. Merkezi bir konum ise davayı çok kolaylaştırıyor.”

Tribler’ı indirmek ve kullanmak ücretsizdir ve tamamen açık kaynak kodludur.

 

Makalenin orijinali: http://www.bgr.com/2012/02/10/unstoppable-file-sharing-network-tribler-spells-trouble-for-copyright-holders/

 

Tribler’ı indirmek için: http://dl.tribler.org/download.html

Mert GENÇ hakkında

1986 yılında hayata gözlerini açan yazar 2008 yılında Pamukkale Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. 2011 yılı Şubat ayında sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan yazar şu anda kadroya geçmenin sevincini yaşamaktadır :) Eğitim, Teknoloji, İnternet, Bilgisayar, Sinema ve Genel Kültür alanlarında yazı yazmayı seven yazar bekar olup 0 çocuğu vardır:)
Bu yazı Bilgisayar Kullanım, Bilgisayar Programları, Bilgisayar Teknolojileri, Gelecek Teknoloji, Internet Teknolojileri, Program Anlatımları, Program ipuçları, Teknoloji, Toplumsal Konular kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Durdurulamayan Dosya Paylaşım Ağı “Tribler” Telif Hakkı Sahipleri İçin Büyük Sorun için 4 cevap

  1. selçuk KILIÇ der ki:

    Ceviri icin tesekkurler, etkileyici bir konu gercekten, ozellikle megaupload’in kapanmasina cok uzulmustum, umarim diger alanlarda yapilan aptalligin karsiligini alirlar :)

  2. kerim usta der ki:

    Güzel bir çeviri olmuş hatta çeviri olduğunu söylemesen kesin konuyu araştırıp bir makale yazdığını söyleyebilirdim.teşekkürler

  3. Dogan Yildiz der ki:

    Denemek için indirmeyi düşündüm. Ancak dosya boyutu 40 MB gibi bir boyutta vazgeçmem için yeterli oldu. Ama konunun özü itibariyle incelenmesi gereken bir yapı farklı senaryolar için değerlendirilebilecek bir algoritma…

Bir Cevap Yazın