Dönüp doloşıp gelinecek tek nokta Anne

                  Kimisi; kapısından içeri adım attığımızda karşılaştığımız iç acıtıcı manzarası, ağır bir kokusu olan büyük bir hastanenin konforlu odasında,

kimisi; çatısı damlayan tek odalı evin kırık dökük kanepesinde gözünü açtı bu hiç tanımadığı dünyaya.

           Nerede ne şekilde doğacağına, anne babasının kim  olacağına dair bir seçim hakkı olmadı hiç birimizin. Ailemiz ayrı,maddi imkanımız ayrı, kaderimiz ayrı… Her şeyin ayrı olduğu bu dünyada her bebeğin, her çocuğun,her yetişkinin ortak payı, vazgeçilmezidir anne.

           Herkesin annesi kendine göre şehrin, ülkenin hatta dünyanın en iyi, en fedakar, en şevkatli,en kıyımsız, en güzel varlığıdır. Anne dünyanın en güzel kucağına sahip kadını. Bizi dünyada en fazla sevebilecek insan, sevgisini elinden kalbimize yollayabilen, bakışlarıyla içimizi ısıtabilen ve bunu yaparken de bakışlarımızın gölgesinden içimizi okuyabilen kusursuz bir insandır anne. Hayatta bizi sadece biz olduğumuz için seven tek insandır belkide.

Anne bir çocuğun dünyası demektir. Gözünü onun huzur dolu kucağında açar ve hayata gözlerini yumana kadar onun kucağında olmak ister. Anne kucağında açılmış o gözlerin sahibinin, annesini toprak olmuşken gördüğü anda dünyası başına yıkılır. Çünkü anne sonsuza kadar yaşanması istenen tek varlıktır.

Bu yazı Genel Konular, Günlük hayat, Kişisel makaleler, Makale Yazıları - Yarışma, Toplumsal Konular kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Dönüp doloşıp gelinecek tek nokta Anne için 6 cevap

 1. sosyolog der ki:

  yarışmaya dahil olmasını rica ediyorum.teşekkür ederim

 2. Makaleci der ki:

  dahil edilmistir, basarilar…

 3. schair der ki:

  Anneler birer mucizedir! Bizi dogururken,yüzdeyüz(%100) ölümle yasam arasindaki cizgiden gecen tek varliklardir. Onlar,bütün güzelliklerin bir adidir!
  En siddetli acilari,evlatlarinin yasami uguruna en tatli duygulari ile besleyip bizim dayanamiyacagimiz ölcülerdeki bütün siddetli izdiraplari en aza indirgemesini bilendir…

  Önlerinde saygi ile egildigim bütün ANALARA…

  basarilar dilerim sosyolog!..daima sevgimle
  yakup icik almanya

 4. Makaleci der ki:

  yakinda bende baba olacagim shair hocam :) kadinlar bir kere doguruyor erkekler ise 9 kere :) bu klasik bir laftir, yasamadan bilinmez, gercekten analik cok kutsal bir seydir.. hele bir anne adayinin karni sismeye basladiginda, onun bir mucize oldugunu anliyorsunuz.. bu gercekten bir mucizedir arkadaslar, inanilmaz birsey. ben tarif edemem heralde o kadar kelime hacmim yok malesf. dedigim gibi yasamaniz gerek :) Butun anneler ellerinden ayaklarindan opulmeyi hakeder, fakiri, zengini, zencisi, hastaliklisi.. onlari saygiyla selamliyorum ellerinden opuyorum..

 5. okur der ki:

  tebrik ediyorum çok güzel bi konuya değinmişsiniz.

Bir Cevap Yazın