Cumartesi

Bir cumartesi günü hava kapalı ve yine bir sessizlik sigarası, kovalamacayla geçen bütün hafta içi günlerin ardından cumartesi, yeni bir soluk vaad etsede, hava yine kapalı ve demli bir çay.

Okunması gereken bütün kitaplar gibi benli cümlelerine sığınmış olsada cumartesi. Daha çok sessiz ve sade. Uzun yolculukların biriktirdiği oteller kadar yorulmuşluk, Oynu her tekrar edişindeki kadar azalıyor bu kazanma mücadelesi.

Sessiz ve sadelikten geriye savuruyor hayat her gün tekrar ederken kendini. Bu çığlıklar hiç susmuyor böyle akşamlarda. Aynı akşamlar çok koyu sohbetler yapılırken sabah uyanınca bir günaydın bile olmuyor bazen. Söze girmek zorlaştıkça suskunluk artıyor. Şimdi birbirini anlamayan iki insan kadar uzağız ama bugün orda da cumartesi. Sanal ortamlarda insanlar yapmacıklıklarını ve sahteliklerini paylaşırken bugün onlara da cumartesi.

Bir kaç yıl öncesine kadar büyük planlar yapılırdı bugün. Onlarda büyümüş demek ki. Cumartesiler sinema, alış-veriş, bowling’ten ziyade özel planlara hizmet ederdi. Sözleşirlerdi insanlar başka gün yokmuş gibi haftada. Buluşmak ve görüşmek içindi cumartesi. İnsanlar kıyı kentlerinde sahillerde gezinirdi. Yarının erken uyanma telaşı olmadan sabahlarlardı. O günlerde cumartesiydi. Balkonda sofra kurulurdu.

Arkadaşlarda sığardı cumartesiye piknik olmadan da top oynardık sokakta biz cumartesileri. Sense hep yalnış yerlere saklanırdın. Yorgunluk olmazdı. Boş vakitte ifade edemezdi saatleri. Cumartesi tatil günü de değildi aslında. Çünkü en çok cumartesi koştururduk biz.Tatlı yorgunluklarımız vardı. Çünkü stres olmazdı. Cumartesi koşuşturmacaydı, hafta içi günlerse kovalamaca. Yine de biz senle beraber koşardık düşüp dizlerimiz kanayana kadar. Gideceğimiz yeri bilmeden hemde. Gözlerimizle o kadar iyi anlaşırdık ki kelimeler ve konuşmalar o kadar da tat vermezdi. Uzaklardaki gemileri seyrederken farklı hayaller kurardık. Senin gerçeksi, benimse dünyayı kurtarmak gibi saf düşlerim vardı. Sevdiklerimiz hayattayken kirli eşofmanlarımız olurdu bizim.

Bugün cumartesi hava kapalı yine ve bir sessizlik sigarası. Penceremin önünden geçen ve hep pazartesiyi düşünen insanlar var artık. Cumartesileri koşuşturmadan çok kovalamacayla geçen insanlar. Dinlenmek için kırlara giden değil evlerinde oturan insanlar. Farkedemeseler de aslında hiçbir zaman eğlenemeyecekler siyah dünyalarında.

Halbuki bugün orda da cumartesi. Hava yine kapalı ve demli bir çay.

Bu yazı Deneme Yazıları, Genel Konular, Günlük hayat, Kişisel makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Cumartesi için 3 cevap

  1. icik yakup der ki:

    “orcunn” senin adin soyadin ne? sen diyorum, burada biz bir aile oldugumuzu düsünerek senli-benli olmak daha samimi. son yazdiklarin edebi makaleler kategorisinde.. yazmaya devam et sen biz okuruz ;)

  2. orcunn der ki:

    Böyle yazmaya devam ederim ben fırsatım oldukça. Adım orçun nicktende anlaşılacağı gibi. Çok büyük hikayelerim yok belki ama kahramanlarımın beni savurduğu yere giderim her zaman. Kategori konularını pek ayarlayamıyorum ama zamanla sanırım.

Bir Cevap Yazın